bekijkt, kan (dwars door alle vervuiling heen) niet om een herwaardering heen. Daar dient althans over te worden nagedacht, voordat het definitief uit herinrichtingsplannen wegblijft. Handhaving moet te overwegen zijn en dan wellicht niet als podium, maar als uitgangspunt voor een daar te vestigen gelegenheid om te verpozen en wat te drinken. Nergens in de Plantage of er rondom heen kan nu op die manier van het park worden genoten. In het land zijn veel voorbeelden te vinden, waar mooie oude parken voorzien zijn van een aantrekkelijke eet- en drinkgelegenheid. Wat de doorkijk naar de rest van het park betreft: het podium neemt minder dan de helft van de breedte van het park aldaar in beslag. In die zin heeft de Historische Vereniging Schiedam zich gemengd in de discussie over de in juni 2008 bekend geworden nieuwe ideeën voor herinrichting van het voorste deel van de Plantage. Plannen, die overigens ook invloed kunnen hebben op de plaats van het oorlogsmonument. Wat dit laatste betreft is door de vereniging naar voren gebracht dat handhaving op dezelfde of nagenoeg dezelfde plek uitgangspunt dient te zijn. Met een dergelijk monument moet niet worden gesleept. Op die plaats herdenkt Schiedam al vanaf 1946 de gevallenen en het leed. En het beeld is daar mooi zichtbaar vanaf een doorgaande route. Het moet niet verderop verstopt worden. Het Zusterhuis De Historische Vereniging heeft op 18 november 2008 bij Burgemeester en Wethouders van Schiedam een aanvraag ingediend om het voormalige Zusterhuis van het Gemeenteziekenhuis, te bereiken via de Nassau Dillenburgstraat, op te nemen in de lijst van gemeentelijke monumenten. Dit gebouw, bedoeld voor de huisvesting van de verpleegsters van het gemeenteziekenhuis, werd in 1935 ontworpen door Ir. C.E. Alexander, architect bij Gemeentewerken. Het kwam gereed begin 1938 en werd officieel geopend op 15 maart van dat jaar. De vereniging heeft lang een afwachtende houding ingenomen, omdat allengs bleek dat het gemeentebestuur van Schiedam voorstander is dit interessante gebouw te behouden. Maar vanaf september 2008 werd duidelijk, dat behoud van het Zusterhuis nog geen uitgemaakte zaak was. De architectuur ImBgSSSrS -nsi Het Zusterhuis van het Gemeenteziekenhuis, gebouwd in 1938. (Foto uit Gemeentearchief Schiedam) 30 Scyedam jrg. 35 no. 1

Scyedam | 2009 | | pagina 30