van het zusterhuis in combinatie met de vooroorlogse woonbebouwing er omheen is echter dermate waardevol dat verder afwachten niet meer aan de orde was. De Historische Vereniging Schiedam is van mening dat sloop een onaanvaardbaar verlies inhoudt. Zonder volledig te kunnen zijn noemen wij de volgende argumenten: - Het ziekenhuisterrein is gelegen temidden van woonbebouwing die voor het grootste deel bestaat uit vooroorlogse herenhuizen met pannengedekte zadeldaken. Het zusterhuis sluit daar betreffende vorm en materiaalgebruik mooi bij aan. - Het wat forsere zusterhuis met torentje is het juiste accent temidden van de aaneenrijging van vooroorlogse lagere woningen. Het is op te vatten als bekroning van de omgeving. - Het ziekenhuisterrein is een fors terrein. In de vooroorlogse villawijk bestaat daardoorhet risico dat een aangrenzende nieuwbouwwijk een te afwijkend stempel drukt, ook al zou er op worden gelet dat de nieuwe architectuur bij de bestaande aansluit. Het zusterhuis heeft zelf genoeg architectonische kwaliteit om een hoge waarderingsscore te kunnen verdedigen. Daarbij spelen o.a. mee: de kappen op meerdere niveaus, de brede houten goten, het centraal geplaatste torentje, ingangspartij, balkons, met daarbij behorende hekken, deuren en omlijstingen en materiaalgebruik, en in het interieur het trappenhuis. - Het gebouw neemt op het totale terrein maar een beperkte ruimte in beslag. Natuurlijk is een juiste bestemming een noodzaak, maar er mag niet louter worden afgewacht of zich een gebruiker meldt. Het komt er op aan dat gemeente, eigenaar en projectontwikkelaar actief zoeken naar gebruiksmogelijkheden. Hierbij is een redelijke mate van vrijheid aanwezig. Een gemeentelijke monumentenstatus hoeft het aanpassen voor hergebruik niet in de weg te staan. En tevens is gedeeltelijke handhaving mogelijk. Het onderbrengen van woningen in het gebouw is een mogelijkheid, evenals bijvoorbeeld een kantoorverzamelgebouw. Ook dient zowel gericht als in het algemeen actief gezocht te worden, zowel plaatselijk als landelijk, naar potentiële gebruikers of kopers. Middels advertenties, verspreiding via de websites van gemeente, instellingen, het bouwconsortium, en dergelijke. Architecten moeten uitgedaagd worden dit gebouw een nieuwe invulling te geven. De voormalige bottelarij van Wenneker Begin 2009 is een plan gepresenteerd om de voormalige bottelarij van Wenneker (Vijgensteeg 2 Sint Anna Zusterstraat), gebouwd in 1951, een invulling te geven als cultureel centrum. Dit ambitieuze plan wordt gecombineerd met de bijna integrale handhaving van het gebouw. En dat stemt tot tevredenheid. Te veel knutselen aan een architectonische eenheid zou een verkeerde keuze zijn geweest. Zeker daar dit fabrieksgebouw een van de weinige voorbeelden is van naoorlogse gebouwen voor de gedistilleerdindustrie en tevens op dat gebied de wederopbouwarchitectuur vertegenwoordigt. Havenkerk Tot de rijkst ingerichte historische gebouwen in Schiedam behoort de Havenkerk aan de Lange Haven. Het van oorsprong rooms- katholieke kerkgebouw uit 1824 kreeg in de decennia erna een volledig neobarokke 31 De voormalige bottelarij van Distilleerderij Wenneker aan de Vijgensteeg, gebouwd in 1951. (Foto: R. W. Poels, 1998) Scyedam jrg. 35 no. 1

Scyedam | 2009 | | pagina 31