inrichting. Toen de kerk in 1967 werd onttrokken aan de eredienst kon het gebouw op het nippertje aan sloop ontkomen, door de aankoop door Johan Maasbach Wereldzending. Enige tijd geleden zag het er naar uit, dat het bijzondere gebouw wederom gevaar liep door het plan van Maasbach de kerk af te stoten. Het kerkgebouw is echter van een dermate uitzonderlijkheid dat het de aandacht trok van een partij die het met graagte wilde behouden met daaraan gekoppeld een gepast gebruik. Het plan werd in september 2008 gepresenteerd door Hylkema Consultants Leken de geruchten tamelijk angstaanjagend ("...een hotel in de Havenkerk..!"), in werkelijkheid bleek het plan te bestaan uit het bouwen van een hotel achter de kerk, waarbij het gebouw en het volledige prachtige interieur zou worden gehandhaafd en gerestaureerd. De enige concessie zou zijn dat het interieur gebruikt zal gaan worden voor restaurant. Met daarnaast de mogelijkheid voor orgelconcerten, uitvoeringen en exposities. De nieuwe eigenaren, met grote kennis van zaken betreffende hergebruik van historische gebouwen en hun geschiedenis, weten hoe belangrijk de plaats van de Schiedamse Havenkerk in de historie is. Een vroeg voorbeeld van rooms-katholieke, neoclassicistische kerkbouw na de Franse tijd - en met een buitengewoon rijk interieur. In het "Jaar van het Religieus Erfgoed" is het nieuws van het wegvallen van de religieuze functie, met daaraan gekoppeld ongetwijfeld enige invloed op het interieur, op zich een slecht bericht. Maar, dit wetende, mag de kans die het kerkgebouw nu gaat krijgen zeker gezien worden als een positieve ontwikkeling. En dat laatste geldt tevens voor de invloed die dit op Schiedam-centrum als geheel zal kunnen hebben. Het is tevens een oprechte kans voor handhaving en restauratie van een ander monument: de voormalige bioscoop "Monopole" op de hoek van Hoogstraat en Appelmarkt, dat in de plannen kan worden betrokken. Het hotel is gedacht rechts naast de kerk en er achter aan de Hoogstraat. Het is de plaats waar in 1966 de pastorie van de Havenkerk werd gesloopt, een rijk herenhuis uit 1846, en waar sindsdien een aluminium gevel de aanblik van de Hoogstraat geweld aandoet. Het hotelplan voorziet zelfs in het daar oprichten van een gevel die verwantschap vertoont met die van de verdwenen pastorie. Zeker een ongekende ontwikkeling. Als de kredietcrisis geen roet in het eten gooit kan een en ander gerealiseerd zijn in 2011. Herbouw windkorenmolen "De Kameel" Het plan tot herbouw van windkorenmolen De Kameel is al enkele jaren bekend. De bouwvergunning was al aangevraagd in oktober 2006. Er moest twee jaar worden 32 Havenkerk. De voormalige Sint Jan de Doperkerk aan de Lange Haven, gebouwd in 1824. (Naar een prentbriejkaart van Henri Rebers uit 1902) Scyedam jrg. 35 no. 1

Scyedam | 2009 | | pagina 32