met vloerdelen ligt. Deze constructie is vermoedelijk in de negentiende eeuw aangebracht ter vervanging van een oudere constructie, mogelijk een dekbalkconstructie met standvinken of ankerbalkgebintconstructie. Er zijn geen bouwsporen gevonden van deze oudere constructie, mogelijk omdat de buitengevels zijn opgehoogd. De constructie van het woongedeelte be staat uit enkelvoudige balklagen die op de (dragende) buitenmuren zijn gelegd. In een aantal vertrekken waaronder de opkamer is deze balklaag zichtbaar. De kapconstructie van het hoofdgedeelte van de boerderij bestaat grotendeels uit A-spanten. Waarschijnlijk is de kapconstructie in de negentiende eeuw vervangen, mogelijk tegelijk met het plaatsen van de langsgebinten op de begane grond. Voor de restauratie en herbestemming van de stal was deze ruimte nog in gebruik voor het stallen van de koeien. In het bedrijfsgedeelte waren de grupstallen zowel tegen de noordelijke als tegen de zuidelijke zijgevel aanwezig. Ongeveer de helft van de schuur was gevuld met vee. De zolder van het bedrijfsgedeelte was in gebruik als hooiopslag. De noordelijke uitbouw van de boerderij was de voormalige kamruimte en paardenstal. In de hier aanwezige balklaag is een draagconstructie voor de karnmolen nog zichtbaar en aan de westgevel waren de voerbakken voor de paarden nog aanwezig. In de betonnen vloer staat het jaartal 1931, in dit jaar is dus de vloer in de uitbouw aangebracht. Doordat men in het verleden (en vaak ook nu nog) jaar- tallen aanbracht op vloeren, muren en andere bouwkundige onderdelen kunnen deze sporen een precieze da tering van bepaalde onderdelen mo gelijk maken. Bij deze boerderij werd ook het woon- en bedrijfsgedeelte gescheiden door een muur. Omdat het woongedeelte in de loop der tijden is uitgebreid is het niet waarschijnlijk dat dit nog de oorspronkelijke brandmuur is. Het voorhuis omvat een kelder met op kamer. Deze opkamer wordt in twee delen gesplitst door een en suiteDe opkamer is vanuit de huidige keuken Ter plaatse van de overgang van het hoofdgebouw naar de en voorheen vermoedelijk ook de da- karnruimte paardenstal is een afwijkend A-spant waar gelijkse woonruimte, bereikbaar. te nemen' He' s'Kml bestaa'^undair gebruik, hou,. (Foto: Restauro, december 2006) 9 Links een ankerbalkgebint, met korbeel en stijl. Rechts een schets van een dekbalkconstructie. Beide schetsen zijn afgeleid uit: Bouwkundige Termen, Haslinghuis - Janse (Leiden, 2001). Scyedam jrg. 35 no. 1

Scyedam | 2009 | | pagina 9