C JV^^AS 49 vanaf gebracht worden. Er moest op plaatselijk niveau vergaderd worden. Bovendien moest men meehelpen bij het oprichten van jongerenverenigingen en moest men de almanak of pamfletten verspreiden.21' Langzamerhand breidde de afdeling zich uit. Men kwam bijeen in 'Constantia' (hoek Hoogstraat, hoekAppelmarkt). Dit was een 'socialistisch gebouw'. Bij veel mensen vielhet Roode Pakhuis' niet in de smaak, men wenste een neutralere plek. Om een zo eerlijk mogelijk beeld te krijgen, hield men onder de leden een stemming en daaruit kwam toch weer Constantiei' tevoorschijn. In 1903 vonden er openbare vergaderingen plaats. De toegang kostte 10 cent en voor arbeiders was het 5 cent. In 1903 werd het Comité voor Drankwetactie opgericht. Dit comité diende wijzigingen in voor het ontwerp 'drankwetswijziging' van Minister Kuyper. De daaropvolgende jaren verslapte de vereniging. Op 26 februari 1909 vond er een heroprichting plaats. De vergaderingen waren niet meer openbaar en werden in Constantia (nu in de Botersloot) gehouden. Men bleef nog wel vasthouden aan de colportage. De leden riepen een orgaan in het leven: de Blauwe Vaan\ Dit was een krantje met allerlei wetenswaardigheden. In 1912 ontstond er een samenwerkingsverband tussen de N. V, de Nederlands Christelijke Geheel Onthouders Vereniging en de Internationale Orde van Goede Tempelieren. Men voegde zich samen tot het Drankweer Comité. De afgevaardigden van de N. V. waren N. v.d. Bos, F. v.d. Tempel en A. Bakker. Dit comité wendde zich tot de gemeenteraad met de opmerking dat het zich zou beijveren voor een Consultatiebureau voor Drankzuchtigen. Men kreeg subsidie van de gemeente. Maar het bleek een te zware taak, en de subsidie bleef dus uit. Begin maart 1913 werd een Drank- weer-tentoonstelling gehouden in een leegstaand winkelpand aan de Hoogstraat, de zogenaamde Blau we WinkeTIn deze winkel wordt niet verkocht: hij bedoelt te leren welke nadelen verbonden zijn aan drankgebruik en drankmisbruik en welke voordelen kunnen voort vloeien uit besparing van het geld, dat anders aan drank wordt uitgege ven. In de etalage is een groep van Jeneveraffiche van distillateur S.A. Maas uit Schiedam. De omstreeks 1900 opkomende geheelonthoudersbewe ging veegde alle distillateurs op één hoop. Dat is één van de redenen waarom de naam 'Schiedam 'een negatieve 'bijsmaak' kreeg. Het affiche is afkomstig uit de collectie van het Stedelijk Museum Schiedam. Overigens een goed voorbeeld van de reden waarom jenever nog steeds een wat 'oubolligimago heeft: het zijn vooral de oude mannetjes die een borrel drinken. Afbeelding afkomstig uit: "Ach Lieve Tijd Schiedam, deel 2 - 400jaar jenever pagina 42. Scyedam jrg. 35 no. 2

Scyedam | 2009 | | pagina 13