50 voedingsmiddelen geplaatst, die dezelfde geldwaarde hebben en voedingswaarde. Daarnaast zijn alcoholflesjes geplaatst met dezelfde geldwaarde, maar die geen voedingswaarde hebben. Bovendien is er een brood geplaatst ter waarde van één gulden, 1.80 meter lang en een fles Hulstkamp van één gulden. In de winkel laat men zien, wat men meer aan speelgoed of kleding kan kopen wanneer men een of meer borrels per week laat staan. In een ander vertrek laat men door middel van grafische voorstellingen zien, wat het drankgebruik voor invloed heeft op de mens: vatbaarheid voor ziekten, hogere sterftekans, criminaliteit en het aantal misdaden op drinkdagen. Resultaten der bestrijding van drank worden ook getoond. Langs de wanden korte adviezen ter waarschuwing tegen alcohol"221 In 1914 begon men met de verspreiding van een eigen krantNaar het verbod' en het ophalen van handtekeningen. Er was veel tegenstand bij deze handtekeningenactie. Er waren heel wat mensen die zich door de werkkring of verwantschap enigszins verplicht voelden de drankhandel te verdedigen of te vergoelijken. Bovendien was er het algemene misverstand dat het reeds een stemming betrof vóór het drankverbod. Het resultaat: 3.379 van de 670.902 handtekeningen werden door de afdeling Schiedam geleverd. Aan de Maaskant werd in 1918 de Blauwe Tent opgericht. Dit was een ontmoetingsruimte De Nederlandsche Vereniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende dranken richtte begin 20"e eeuw in het hele land alcoholvrije Blauwe Tenten op. Hier de Blauwe Tent van de Afdeling Schiedam aan de Maaskant. Nederland telt nog één zuivere Blauwe Tent nabij Reduzum (Overijssel), gesticht door de sociaal bewogen dominee Benjamin Boers. Prentbriefkaart uit de collectie van het Gemeentearchief Schiedam. Afbeelding afkomstig uit: "Ach Lieve Tijd Schiedam, deel 2 - 400jaar jenever", pagina 48. voor de Schiedamse bevolking.23' Het nodigt de bevolking uit tot stil genieten van het Maaspanorama en tot het gebruiken van een versnapering, waar men bovendien de jongeren beveiligd weet tegen bierverleiding."24) In 1920 werden er actiedagen gehouden. Dit waren de Blauwe Maand (november) en de Blauwe Week (van Hemelvaart tot Tweede Pinksterdag). De grootste overwinning kwam, toen er door Scyedam jrg. 35 no. 2

Scyedam | 2009 | | pagina 14