Burgemeester en Wethouders een voorstel werd ingediend tot invoering van een tapverbod voor sterke drank op zaterdag en zondag. De vergunninghouders zegden hun medewerking toe bij het tegengaan van drankmisbruik.25' De Afdeling Schiedam van de Nederlands Christelijke Geheel Onthouders Vereniging werd in 1891 opgericht door dominee C.L. van de Broek. De eerste samenkomst werd gehouden in het gebouw van de Vereeniging tot Bevordering van de Godsdienstige Belangen der Nederlands Hervormde Kerken. De commissaris van politie werd ingeschakeld om toezicht te houden op eventuele rellen. Er gebeurde echter niets. De NCGOV was een zeer bloeiende afdeling. De zaterdagavondbijeenkomsten werden druk bezocht. Al snel traden zakkendragers, arbeiders in de branderij en politieagenten toe. De NCGOV kreeg grote steun van burgemeester Dr. M.A. Brants. Hij bezocht bijeenkomsten en leidde bidstonden. Ook de secretaris van de gemeente Schiedam Mr. V. Sickenga steunde de vereniging.26'Wanneer er bij de kerkenraad een aanvraag kwam voor een collecte van de NCGOV, dan werd deze vraag zonder gemor opgevolgd. Dit is typisch, omdat er toch veel gemeenteleden aan de alcoholindustrie waren verbonden. Uit de NCGOV ontstonden allerlei onderafdelingen: bezoek-commissie, de commissie voor Geschriftverspreiding, de Zangvereeniging Maranatha, de Zusterkring, de Bidstond. Bij de Zusterkring ..brengt men op zaterdagavond in een alcoholvrije omgeving door.er werd koffie en thee geschonken. De plaats voor al deze ontmoetingen was een lege graanzolder van een branderij! Later, in 1907, had men een eigen gebouw. Dit was de voormalige kroeg 'De BruinviscK in de Kerkstraat. Het gebouw was open op feestdagen, lotingsdagen, tijdens de kermis, verjaardagen van de koningin en op nationale feestdagen. Ook werden er kerstvieringen gehouden waarbij gezinnen aanwezig waren 'waar de droeve gevolgen van het alcoholisme werden ondervonden'.27' Van het NCGOV is een kleine ledenlijst bewaard gebleven: Mevr. J. Sickenga-Meyering (voorzitster naaikrans Zusterkring), Prof. Dr. J.W. Pont en Mevr. Pont, Dominee en Mevr. Duyvendak, Dominee E.B. Couvée, Dominee J. de Zeeuw, A. van Dijk (ouderling der Hervormde Gemeente), Mejuffrouw A. v.d. Vlies, Dhr. A. Scheurkogel, Mejuffrouw C. Kruizinga, Dhr. J.F. Soeters (vertegenwoordiger van het Gorzenkwartier), Dhr. Vervoort (meesterknecht in een branderij), J. Hille (penningmeester die jarenlang aan de alcoholindustrie verbonden was) en Dhr. J. Elderkamp (een wakkere strijder, meesterknecht branderij). Het blijkt dus, dat ook in de alcoholindustrie mensen te vinden waren die tegen drankmisbruik streden. Het NCGOV was een stuk minder radicaal dan de N. V. Men keek op een ietwat objectievere manier naar het drankgebruik in Schiedam. Dit blijkt ook uit de woorden van Dominee Duyvendak, nadat een vrouw hem heeft gewaarschuwd voor de hel in Schiedam: Ik heb in Schiedam heusch niet meer van de hel ontmoet dan op andere plaatsen en dat ik meer dan eens ook iets van de heerlijkheid van de hemel heb ervaren.'". Hij relativeert vervolgens: Zeker, ik heb ook in onze stad verwoestingen van het alcoholisme gezien in menig leven en in menig huisgezin; maar ik geloof niet, dat die verwoestingen groter en omvangrijker zijn als op ander plaatsen. Deze die in de branderijen werkt, gebruikt geregeld alcohol, maar dit hoort nu eenmaal bij de voorrechten van de alcoholbereiders. Alleen een zeer nauwkeurig onderzoek en allerlei statistische gegevens zouden in deze tot een bepaalde conclusie kunnen leiden."2*1 De derde organisatie voor drankbestrijding was de Plaatselijke Keuze. Deze organisatie vond haar oorsprong in Connecticut (Verenigde Staten). Daar heette ze Local Option. Connecticut 51 Scyedam jrg. 35 no. 2

Scyedam | 2009 | | pagina 15