in Willemsoord beheerde. Dat maakt het wel rond. De hele kolonie kende het beeld van de familie die met negotie langs de koloniehuisjes trok, waarbij vader Kamans de ossenwagen reed, zoon Aaldert de os aan een touw leidde en dochter Grietje de bel luidde ten teken dat ze eraan kwamen. Het enige wat ik me dan nog afvraag: waarom moest Arie zo nodig zijn moeder dragen, waarom zetten ze dat arme mens niet gewoon op de ossenwagen?? Hiernaast: gezicht op de proefkolonie Frederiksoord vanaf de Vledderweg, circa 1825, getekend door H.P. Oosterhuis, gegraveerd door D. Sluijter. HERHAALDE OPROEP: Het Stedelijk Museum Schiedam doet een oproep aan de eigenaren van meubilair van de Schiedamse firma van de gebroeders De Wit (liefst met de originele bekleding) en documentatiemateriaal (folders, prijslijsten en foto 's) om dit materiaal tijdelijk in bruikleen af te staan voor de tentoonstelling Fabriek van Stalen Meubelen gebroeders De Wit n.v. U kunt contact opnemen met de historisch conserva tor drs. Dirk-Jan List, 010-2463654 of dirk-ian.list(astedeliikmuseumschiedam.nl Wil Schackmann is schrijver van het boek De proefkolonie, vlijt, vaderlijke tucht en het weldadig karakter onzer natie (uitgeverij Mouria, 2006) over de begindagen van de Maatschappij van Weldadigheid. Hij houdt Scyedam op de hoogte van zijn vondsten over Schie damse kolonisten in het archief van de Maatschappij van Weldadigheid dat berust bij het Drents Archief in Assen. Eerder verschenen er al artikelen van zijn hand in Scyedam. Scyedam jrg. 35 no. 2 59

Scyedam | 2009 | | pagina 23