J%serins traai $4. Hierboven: Rokende man. Ets van Carel de Moor, naar Godfried Schalken. dening uitgevaardigd in verband met .de groote onordentelijckheydt die gepleecht wert in het suygen en moe ken van de Tabacq binnen dezer ste de". Toen werden nog apart genoemd de lijnbanen, die in de nieuwere veror dening niet meer voorkwamen. lucratief zijn, want de boete van zes gulden is geheel ten behoeve van de gene die heeft aangegeven, maar bij hogere boetes wordt de boete gedeeld door de officier, de armen (bedeling) en de aanbrenger, ieder voor één derde gedeelte. Namens de burgemeesters is deze ordonnantie ondertekend door de secretaris Ysbrand de Koek, C.F. Het rookverbod is meer ingegeven door angst voor brand dan door ge zondheidsaspecten. Integendeel: zoals zo veel genotmiddelen is ook het roken begonnen als een probaat middel tegen veel ziektes, zoals de pest. Schiedam was natuurlijk extra brandgevoelig, gezien de grote hoeveelheden opgesla gen granen en alcoholhoudende drank. Al eerder, op 3 januari 1682 was er al een veror- Een snuifmolen in de 18dc eeuw In de tijd van de verordening was er in Schiedam ook een snuifmolen. Deze stond in de Hoofdstraat bij de Buitensluis. Op 5 juni 1783 wordt voor notaris Penning een acte verleden waarin de Schiedammers Abra ham van der Velden, Mr. Bernard Johan Pielat van Bulderen, Willem van Olphen aan de ene zijde en Thomas Heiligers en Reijnier Hartog uit Delft aan de andere zijde een al bestaand contract bevestigen van Negotie en Compagnie schap, ten opzigte van zeekere twee snuifmolens." Scyedam jrg. 35 no. 2 van Jac.J.A. Engering. Die verkocht in zijn winkel op de Hoog straat naast koffie en thee ook tabak, sigaren en snuiftabak. (Coll. Ge meente archief Schiedam). Hier naast: zakje uit de winkel

Scyedam | 2009 | | pagina 28