REDACTIONEEL Er mag een hoop niet meer. Overmatig drankgebruik is uit den boze. Om van roken in de horeca nog maar te zwijgen. Dat op elke regel vanzelf weer een uitzondering komt - of dat mensen zich met allerlei slimmigheden uiteindelijk toch aan 'ongewenste' regels onttrekken is niet alleen iets van deze tijd. Gelukkig is schrijven over dat soort zaken niet aan banden gelegd. Een meinummer over tabakswaar, drank, vreemde op schriften, rijmelarijen en meer. In ieder geval een gevari eerd meinummer, waarin Monique den Ouden opent met een overzicht van de drankbestrijding in Schiedam in de negentiende en vroeg-twintigste eeuw. Drank? Daar kwam alleen ellende, armoede en revolutie van. En daarvan wa ren in het Zwarte Nazareth bewijzen te over. Siem Rosman heeft in een antiquarisch werk uit de ne gentiende eeuw enkele op Schiedam betrekking hebbende passages op papier gezet en ook Wil Schackmann vond nog een stukje poëzie dat hij de Scyedamlezers niet wilde onthouden. Daarmee heeft het vlammende artikel over tabak en rookgedrag in Schiedam van de hand van Wim Snikkers voldoende afstand tot de explosieve alcohol dampen. Het moet wel veilig blijven, tenslotte. Een slopend nummer dus, als was het alleen al om de His torie Actueel van de hand van Ruud Poels. Het lijkt wel of heel Kethel zo langzamerhand ten prooi is gevallen aan de slopershamer... Gelukkig blijft er nog voldoende moois te zien - en daar moeten we steeds zuiniger op zijn. Ook zuinig moeten we zijn op het moois dat te zien is in het Jenevermuseum aan de Lange Haven. Daar loopt mo menteel een tentoonstelling over de jenever in de reclame. De moeite zeker waard om te bekijken.

Scyedam | 2009 | | pagina 3