Uit de branderij kwam moutwijn als product en met deze moutwijn maakte men jenever. De moutwijn werd nogmaals gedistilleerd en er werden kruiden aan toegevoegd. Zo ontstond oude jenever. Jonge jenever werd met spiritus vervaardigd.3' De branderij had drie producten: moutwijn, gist en spoeling. Het gist werd met name voor de export gebruikt. Het was echter aan bederf onderhevig. De spoeling - het afval - werd als veevoeder gebruikt. Het rundvee werd er mee gevoed en vervolgens geëxporteerd naar Engeland. Het spreekt dus voor zich dat Schiedam aardig wat kon verdienen aan de brandersindustrie. Zo op het eerste gezicht leek het dus allemaal even florissant. Met de economie ging het goed. Toch was Schiedam een echte grauwe industriestad. Dat blijkt wel uit publicaties over het 'uiterlijk'van Schiedam.Wanneer men de stad in deze jaren bezocht, zag men haar voor zich liggen: zwart geblakerd en berookt, droef somber als een oude fabrieksstad... Een grijze rookdamp hangt er boven en wat lager klutsen honderden molenwieken wittige walmen in dolle warreling dooreen."4) Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd er door Mr. F. Bordewijkonderhet pseudoniem Emile Mandeau de novelle Verbrande Ervengepubliceerd. Het boekje handelt over Schiedam. Men kon een onderscheid maken tussen brandersbuurten en de rest van de stad. Veel branderijen rond de Westerhaven en de Noordvest. Vooral tussen Affiche ca. 1902-1918. "Drankbestrijding: a ,r de Schie, Noordvest, Ketelstraat en Dam Nederlandsch Comité voor Plaatselijke Keuze Albert Hahn (1877-1918). Te zien is hoe de spuit- vond men de huisJes van de leiders in wagen van de Plaatselijke Keuze als enige de brand de branderijen die men vaak met de naam effectief kan bestrijden. 'keukensaanduidde. "5) Deze buurten vormden 'Zwart Schiedam', het stadsgedeelte, waar altijd de damp van branderijen laag boven de huizen hing en waar het overal wat wee geurde naar graanbeslag. De straten waren warm, omdat het hete afvalwater van de branderijen door buizen, die onder het wegdek lagen, naar de grachten en slootjes werd gevoerd, zodat deze zelfs in strenge winter niet dichtvroren. Het is bijna poëtisch om te lezen hoe Schiedam er op dat moment uitzag. Tegenwoordig inspireert dit gegeven nog menigeen. Een aantal jaren geleden maakten The Amazing Stroopwafels nog een regionale hit met het lied 'Zwart Nazareth'. Na 1883 daalt het aantal branderijen in Schiedam schrikbarend. Deze afname is te wijten aan de kwetsbaarheid van de industrie. Er is namelijk een grote wereldmarkt en bovendien vindt er een stijging plaats van de accijns op gedistilleerd. Maar dat is niet de enige reden voor de daling. Ook de gistprijzen dalen aanzienlijk. Tegelijkertijd vindt er een landbouwcrisis plaats en 42 Scyedam jrg. 35 no. 2

Scyedam | 2009 | | pagina 6