plaatsvinden. In de wet staat letterlijk: houdende wettelijke bepalingen tot regeling van de kleinhandel in sterke drank en ter beteugeling van openbare dronkenschap."De wet was het aangewezen middel om dit doel te bereiken. In het vervolg mocht er niet meer zonder vergunning worden getapt. Het aantal vergunningen werd gekoppeld aan het aantal inwoners. Het gevolg van deze wet was dat de 'dagtappers' verdwenen. Sommige kasteleins gingen hun lokalen vergroten en aanpassen. Zo maakten sommigen een ruimte voor biljart en een 'vraagbord' voor zakelijke mededelingen. Er ontstonden ook nieuwe benamingen: tapperijen, herbergen en logementen maakten plaats voor 'vergunning', café en hotel.13' 1 vergunning/ inwoners Aantal inwoners ge meente 1 per 500 50.000 1 per 400 20.000 - 50.000 1 per 300 10.000-20.000 1 per 250 10.000 Schiedam en de drankwet Net als in iedere andere gemeente ging de drankwet ook in Schiedam van kracht. In het verslag van de gemeenteraad is ook de invoering van de drankwet terug te vinden. Tijdens de elfde zitting van vrijdag 7 oktober 1881 spreekt men erover: "IVIngekomen: houdende voorschriften tot uitvoering der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap (provinciaal blad, no. 57). Aangenomen voor kennisgeving."Tevens bericht men: "XXII De betaling van het vergunningsregt moet geschieden vóór het uitreiken der vergunning. I November treedt de wet in werking.". In Schiedam bevinden zich in 1881 heel wat cafés. Het juiste aantal is niet terug te vinden, maar wel een lijst van de meest bekende cafés op dat moment.14' In Schiedam zijn er nog veel meer cafés geweest. Dit is terug te vinden door het aantal vergunningen dat werd uitgegeven. De namen ontbreken helaas. In de gemeenteverslagen meldt men dan voor ieder jaar het aantal verleende vergunningen, tevens of er ook vergunningen zijn ingetrokken, bovendien vermeldt men soms de inkomsten uit de vergunningen voor de gemeente. In het begin van de wetgeving doet men nog uitgebreid verslag van de weigering of intrekking van de vergunningen, later wordt dit achterwege gelaten. In 1882 werd een vergunning geweigerd. Mevrouw Johanna Jacoba Groenendaal, huisvrouw van J.H. Berghout wilde aan de Nieuwstraat 230 drank gaan verkopen, vanuit het huis. Dit verzoek werd echter geweigerd door de gemeente vanwege het feit dat de wet het niet toestond. "De in art. 1 bedoelde vergunning wordt geweigerd: wanneer de verzoeker of een bewoner van het huis waarin hij sterken drank in het klein wenscht te verkoopen, tolgaarder, brugwachter, brugwaker, sluiswachter, sluismeester of sluisknecht is, of wanneer de verzoeker eenig openbaar ambt bekleedt." }S) Op 19 november 18 8 5 werd de vergunning van Michiel Kerdel aan de Hoofdstraat 108 ingetrokken, omdat Naam café Kastelein Café De Beurs Fa. Kramers en de Groot Café Bellevue Jacob Slavenburg Café Lion d'Or J. Roeling Café De Stad Schiedam G.J.B. Merten Café Het Centrum D. van der Beek Café Het Oude Posthuis P.J. Slavenburg Café Maas C. van Tol Café Unie van Wasman Niet bekend Café Royal Niet bekend Hotel-restaurant Beijersbergen Dhr. Beijersbergen 45 Tabel 4 - Vergunningen voor aantallen inwoners Tabel 5 - Uitspanningen in Schiedam, 1881 Scyedam jrg. 35 no. 2

Scyedam | 2009 | | pagina 9