HET KAARTBOEK VAN JAN JANSZ. POTTER Eén van de meest bijzondere stuk ken in de collectie van het Gemeen tearchief Schiedam is 'het kaartboek van Jan Jansz. Potter'. Potter was een zestiende-eeuwse cartograaf die in opdracht van het Sint Jacobs Gast huis de bezittingen van dit gasthuis in kaart bracht. Aleida van Henegou wen stichtte dat gasthuis in 1276. Het gasthuis ving bejaarden en pelgrims op en het verzorgde de zieken en ar men. Vandaar ook de naamsverbinte- nis met de patroon van de pelgrims, Sint Jacob, voor wie een kapel in het gasthuis was ingericht. Het geld om deze verzorgende taken te bekostigen, ontving het gasthuis uit schenkingen en legaten - maar het kwam vooral voort uit het verzamelde eigen vermo gen. In hoofdzaak was dat grond en die grond werd verpacht of er werd anderszins geld aan verdiend. Wim Schelberg 88 In het komende septembernummer van het maandblad Musis wordt een artikel gewijd aan een bijzonder kaartboek, dat juist deze bezittingen in detail vastlegt: 'het kaart boek van Jan Jansz. Potter'. Musis' hoofd redacteur Hans van der Sloot licht toe: Op de kaart' is het thema van de Open Monumentendag 2009. Een thema dat in strikt historische context dient te worden gezien, al roept dit voor menigeen eerder associaties op met het 'op de kaart zetten zoals zich dat in de huidige politieke vo cabulaire een vaste plaats heeft verwor ven. Dus is het kaartenboek hoofdonderwerp van deze Musis. "Zeer ruim geïllustreerd en op die manier leveren ook wij een bij drage aan de Open Monumentendag 2009. Dat Musis juist kiest voor een diepgaande behandeling van dit kaartboek wordt mede ingegeven door het feit dat het hier een Schiedams boek betreft over in Vlaardin- gen gelegen bezittingen en Musis in beide steden als cultureel maandblad zijn lezers vindt", vervolgt Van der Sloot. Folio 1 verso (links): Kaart van percelen gelegen ten noorden van de 'Schielantschen dijck'en ten noordwesten van Schiedam. Hoofdpoort, de Rotterdamse poort, het slot Mathenesse, het Leprooshuis en de Overschiesepoort zijn op de kaart herkenbaar. Folio 2 (rechts): 'Verclaringhe van alle dese caerten' (op folio 1), daaronder een kaart van een perceel gelegen ten noord-westen van 'den Groe nen Wech'en ten zuid-oosten van 'de Middel Watering ofte d'Oude Watering'. Scyedam jrg. 35 no. 3

Scyedam | 2009 | | pagina 16