Steeg aan het Oude Kerkhof Het is soms verrassend hoeveel herkenbaars uit de prenten van Octave nog aanwezig is in het Schiedam van nu. Bovendien verras send te merken, dat hij bovenal realist was in de constatering dat niet al dat 'ouds' per definitie 'moois' was. Op zijn zwerftochten door Schiedam belandde hij eens in een klein straatje - zonder naam - tussen het Oude Kerkhof en de Gedempte Baansloot (zie het kaartje hiernaast). In het hofje aldaar bevon den zich 16 woninkjes, die toen Octave ze op papier vastlegde, al onbewoonbaar waren. Zelf schrijft hij over de afbeelding op pagina 94 het volgende: Tussen het Oude Kerkhof en de Gedempte Baansloot ligt een smal straatje met zeer oude huisjes. De numme ring van de huisjes behoort tot één van de belendende straten, althans heeft het straatje toen afzonderlijke naam. De meeste van deze oude stulpjes zijn reeds door de bewoners verlaten. Er zijn nu nog maar twee pandjes bewoond, de rest is dichtgespijkerd. In ver band met de sanering van de oude stadskern van Schiedam zal ook binnen afzienbare tijd dit straatje ten offer vallen aan de sloper. En zo is het welgedaan! Van woongerief is hier geen sprake meer, zeer zeker niet wanneer men de heden ten dage geldende maatstaven aanlegt. Niettemin levert zo 'n straatje zelfs in zijn staat van ondergang en afsterven nog wel een zekere schilderachtige schoonheid op. Links ziet men een deel van het schoolge bouw dat gevestigd is op het Oude Kerkhof. Op de uiterste achtergrond prijkt een deel van de koorzijde van de Sint Janskerk." Het tegenwoordige bouwvolume is toegeno men, waardoor de steeg lang niet zo breed meer is als deze was toen DeConinck hem tekende. Los van de verdwenen arbeiders woningen is inmiddels ook de school tegen de vlakte gegaan, om plaats te maken voor nieuwbouwwoningen. Op dat moment is de steeg een stuk smaller geworden. Klimop op een van de muren bemoeilijkt bovendien een vrij gezicht op het stuk steegmuur erach ter - dat correspondeert met het allerlaatste stukje steeg van Octave. Jammer is het, dat tegenwoordig een boom de koorzijde van de Grote Kerk geheel aan het oog onttrekt. Had die boom er niet gestaan, dan zou de foto ze ker meer overeenkomsten tonen met de prent zoals die hiernaast staat afgebeeld. 95 De steeg aan het Oude Kerkhof, (foto: Wim Schelberg, juli 2009). De door DeConinck getekende situatie. Onder in de kaart het hofje tussen Oude Kerkhof en Ge dempte Baansloot. Westelijk ervan de school. De bebouwing gelegen aan de Oude Kerkhof ten oos ten van de getekende steeg, is nog aanwezig. Scyedam jrg. 35 no. 3

Scyedam | 2009 | | pagina 23