Nogmaals de Lange Achterweg, nu vanaf een gezichtspunt benedendijks van de Hoogstraat. Links de tekening die Octave DeConinck maakte; rechts de foto van dezelfde situatie in 2009. (Foto: Wim Schelberg, juli 2009). Overigens was dat niet de enige keer dat Oc tave aandacht besteedde aan de Lange Ach terweg: "Er bestaat een oud Schiedams vers je waar iets in voorkomt over der Achterweg onder andere: Daar, geef me een peentje - Je woont al aan de Achterweg - Daar groeien de peentjes - Langs de weg enzovoort Nu weet ik niet of dit liedje verband houdt met de ons bekende Achterweg, maar een feit is het, dat in vroeger eeuwen hier land- en tuinbouw werd bedreven. De Achterweg is ontstaan doordat kerkgangers de naaste weg naar de Grote Kerk namen dwars door de velden. Zij deden dit om de grote bocht van de Hoogstraat te vermijden. De Achterweg was dus inderdaad ook de kortste weg. Korte Achterweg "De grote bocht die de Hoogstraat maakt bracht de middeleeuwse kerkganger ertoe een pad in te slaan, dat voor hem de weg naar de Grote Kerk bekortte. Deze kortere verbindingsweg bestaat op de huidige dag nog en draagt de naam Lange Achterweg. Verder ging de weg van de kerkganger via de Korte Achterweg en de Nieuwstraat naar het kerkgebouw. Verkeerstechnisch gezien is dit stratencomplex een vreselijk onding. Men moet het maar eens zien wanneer er vracht wagens hier de hoek om pogen te gaan. Het is een gerangeer van jewelste. Een bocht ne men gaat hier meestal in etappes. Maar om te tekenen is zo 'n straatje wel animerend. Wanneer de wandelaar de Lange Achterweg uitloopt, langs de voorzijde van het weeshuis de achterzijde van het Sint Jacobsgasthuis en langs de nieuwbouw die er enkele decennia geleden werd gebouwd, komt hij vanzelf aan op de Korte Achterweg. Deze weg verbindt de Lange Achterweg met de Nieuwstraat en 98 Scyedam jrg. 35 no. 3

Scyedam | 2009 | | pagina 26