REDACTIONEEL In deze Scyedam opnieuw veel aandacht voor Schiedam zoals het was en is. Dat deels met het oog op de komende Open Monumentendagen in september - het thema is dan 'Op de kaart'. Daarbij horen plattegronden, zoals die in het kaartboek van Jan Jansz. Potter, waarover elders in deze Scyedam wordt geschreven. Het Schiedamse magazine Musis wijdt er in september een themanummer aan. Hans van der Sloot blikt in een kort interview vooruit. Onlangs verscheen alweer deel vier in de serie Roovers in Schiedam. Ditmaal veel fotografisch materiaal van het Singelkwartier. Wim Schelberg recenseerde het boekje. Van zijn hand ook een artikel over de schetsen die Octave DeConinck in de jaren vijftig, zestig en zeventig in Schie dam maakte en die wekelijks hun weg naar de krantenko lommen vonden - met bijschrift van DeConinck zélf. De foto's die in 2009 van dezelfde locaties werden gemaakt, tonen aan dat veel van het Schiedam van toen alweer van de kaart is. Over kaarten gesproken: hoewel het proveniershuis op de kaart van Floris Balthasar uit 1661 die op de achterpagina te bewonderen is, slechts als een stipje zichtbaar is, wordt er in het artikel van Vera van der Vlerk uitgebreid aan dacht aan besteed. Die aandacht betreft dan voornamelijk het onderzoek naar en de langlopende discussies rond het inkleuren van de familiewapens van de regenten van het proveniershuis. Hendrick de Keyser beschouwde de kwes tie opnieuw - het resultaat daarvan is op het huidige prove niershuis te bewonderen. Actuele historie ook in Historie Actueel van de hand van Ruud Poels. Hij zette wederom een aantal bouwkundige wederwaardigheden op een rij. Een in hoofdzaak bouwkundige en kartografische Scyedam dus, om op Open Monumentendag nog eens op te slaan en te ontdekken hoe mooi Schiedam was en nog steeds is!

Scyedam | 2009 | | pagina 3