kinderen Penning. September 1841 krijgen ze een pak slaag van enkele buurkinderen. Vol gens moeder hebben haar kinderen ten gevolge der bekomen slagen enige dagen niet kun nen werken". En zijzelf was door een van de jongelui "...met een klomp voor het aangezigt geslagen, toen zij de vechtenden trachtte te scheiden". Volgens de oudste buurjongen, Gijsbert van 17 jaar, is het begonnen omdat Adriana Penning, dan achttien jaar, "...gedurig kwaad van hem tegen anderen sprekende, hij haar daarover had onderhouden, dat zij hem toen voor een smeerlap had uitgescholden."En verder had zij "...hem uitgedaagd haar te slaan". Het meisje lijkt me erg overmoedig. Gijsbert had de uitnodiging aanvaard, daarop had Adriana's zus Cornelia zich in de strijd geworpen en ook broer Arie Penning was erbij gekomen nadat hij zich "...met een mes gewapend had.". De broer van Gijsbert en enkele buurjongens ...hebben zich toen met hunne klompen verweerd tot dat Arie Penning de wijk nam.". Zoon Johannes Hendrikus zoekt de ruzie thuis. Hij is bijna zestien als "...zijn vader hem over huiselijke aangelegenheden bestrafte.". Bedoeld wordt zijn stiefvader, de voormalige Hoornse bestedeling. Bij die gelegenheid was Johannes Hendrikus woest geworden en had hij "...zijne moeder en zijne zusters met een etensvork gestoken.". Naast een paar dagen opsluiting denkt de kolonie-directie dit op te lossen door hem tevens in een ander huisgezin over te plaatsen. Maar dan wordt hij helemaal dwars. Hij werkt niet meer en dat kost hem een opsluiting van drie dagen. Maar blijkbaar is het cachot niet zo stevig, want hij is "...uit dezelve geklommen en toen bij de kolonist Balen een konijn uit het hok genomen als nog eenige wortelen uit de tuin.". Als hij daarover gehoord wordt geeft hij dat toe, behalve dat met de wortelen, die ont kent hij weggenomen te hebben. Dat zal dat konijn dan gedaan hebben. En dat zijn nog lang niet alle incidenten. Maar ondanks al dat geruzie zijn er toch diverse kinderen Penning die besluiten om zelf ook kolonist te worden. Of er nakomelingen van Penning aanwezig zijn op de Vrije Kolonistendag die op zondag 1 november 2009 wordt gehouden weet ik niet, maar de dag wordt geopend door een andere kolonistennazaat, Jeltje van Nieuwenhoven, voormalig Tweede Kamervoorzitter. De dag vindt plaats op vier lokaties in Frederiksoord en is bedoeld voor iedereen die is geïnteresseerd in het leven in de landbouwkoloniën. Er zijn lezingen, talkshows en documentaires over de koloniën, en het Drents Archief is aan wezig met archiefmateriaal voor mensen die onderzoek willen doen. Huis Westerbeeksloot, zetel van de Maatschappij van Weldadigheid en voormalig woning van stichter Johannes van den Bosch, is opengesteld voor bezichtiging evenals enkele leegstaande koloniewoningen. Men kan in koloniaal uniform op de foto en deelnemen aan een rondrit of -wandeling over het kolonieterrein. Zittingen van de Raad van Politie en Tucht in de Vrije Koloniënworden door een toneelgroep nagespeeld. Nazaten van kolonisten kunnen deze dag voor het eerst informatie krijgen over de exacte locatie waar de hoeve van hun voorvader stond (of misschien nog steeds staat). De Vrije Kolonistendag duurt van 11:00 tot 17:00 uur en wordt georganiseerd door de Maat schappij van Weldadigheid, het Drents Archief, Wil Schackmann (schrijver van Deproefkolonie'') en de gemeente Westerveld in het kader van het project Duuster- nis en Laokeblad\ De toegang is gratis. Verdere informatie over het programma is te vinden op het internetadres www.kolonis- tendag.nl. 133 Scyedam jrg. 35 no. 4

Scyedam | 2009 | | pagina 25