Naast individuele woningverbetering werd ook de restauratie aan de buitenzijde een speer punt. De woningen moesten in elk geval zoveel mogelijk worden aangepast aan de heden daagse eisen van comfort en ruimte. Een flink aantal van de 79 woningen in het complex moest worden samengevoegd om het vereiste wooncomfort te bereiken. De restauratie Van de architectenbureaus die gevraagd werden om een renovatie- en restauratieontwerp te maken, heeft het bureau Ruoff Architecten de opdracht uiteindelijk gekregen. Uitgangspunt bij de restauratie was om bij de uitvoering zo dicht mogelijk bij de oorspronkelijke bouw stijl te blijven. Dit betekende bijvoorbeeld dat de kozijnen moesten worden vervangen door houten kozijnen met de oorspronkelijke indeling en maatvoering en met de door Piet Sanders gehanteerde roede-indeling. Ook moesten de voordeuren worden vervangen en werd er oor spronkelijk lijstwerk geplaatst. Om het dak weer naar het oorspronkelijke beeld terug te krijgen is het gehele dak vervangen en zijn de in de jaren '70 geplaatste sneldekpannen vervangen door rode keramische dakpan nen en zijn authentieke details, zoals de goten, hersteld. Het dak werd compleet gemaakt door het plaatsen van dakkapellen die overeenkomen met het model, dat in het begin van de vorige eeuw gangbaar was. Naast de gerestaureerde tuinmuren zijn in het holje en bij de voortuintjes houten tuinhekken geplaatst, die gebaseerd zijn op het ontwerp van Piet Sanders. Verder zijn alle gevels schoongemaakt, hersteld en opnieuw gevoegd. Al met al een uniek, maar ook ingrijpend project. De werkzaamheden zijn in april 2007 van start gegaan. De eerste woning was in oktober 2008 klaar en inmiddels zijn alle 47 woningen opgeleverd en verhuurd. Naamwijziging Het voormalige Heenvlietseplein, dat door de gemeente Schiedam weer in oude staat is te ruggebracht, is omgedoopt in het Piet Sandersplein, een eerbetoon aan de architect die het gezicht van het complex heeft bepaald. Het 'Piet Sanders Complexzoals het nu al wordt genoemd, is een stukje Schiedam om trots op te zijn, omdat heden en verleden zijn versmolten in buitengewoon authentieke volkswo ningbouw. 137 RECTIFICATIE: in de Scyedam van augustus is bij het artikel met de tekeningen van Octave DeConinck voor de Korte Achterweg een verkeerde foto geplaatst, de tekening van DeConinck is in precies de andere richting gemaakt, merkte een lezer op. Hierboven de correcte vergelijking. De foto werd gemaakt door R. W. Poels (september 2009). Scyedam jrg. 35 no. 4

Scyedam | 2009 | | pagina 29