HERINNERING - DEEL 2 H.W. Winterswijk-Liefhebber "Op 18 mei 1924 ben ik geboren en nu we in 2009 zijn beland wil ik vertellen hoe mijn leven is verlopen. Uit mijn kindertijd weet ik niet alles meer te herinneren, maar er zijn momenten die me helder voor de geest staan Zo begon in de Scyedam van oktober de persoonlijke herinnering van mevrouw Hui- berdina W. Winterswijk-Liefhebber, die zij in de jaren van het ziekbed van haar man in Schiedam optekende. Geboren en getogen Schiedamse, laat zij voor haar kinderen en kleinkinderen een persoonlijke herinnering aan haar leven na. Het gebeurt niet vaak dat een Schiedammer op zo hoge leeftijd her inneringen op schrift stelt en deze dan ook nog eens - in eigen beheer - uitgeeft in een boekje. Vanwege de oplage van het boekje - slechts 75 exemplaren die bovendien niet in de winkel te verkrijgen zijn, heeft de redactie gemeend dit verhaal in Scyedam breder te verspreiden, waarbij bovendien van beeldmateriaal gebruik kon worden ge maakt, dat in de oorspronkelijke publicatie niet gebruikt werd. Hongerwinter We gingen richting Amersfoort. Het weer was verschrikkelijk. Zware sneeuwbuien en een ijzige wind. Met de moed der wanhoop liepen we door tot het opnieuw tijd was om onderdak te zoeken. Bij de Amersfoortse Berg, een hele lange weg naar beneden, hadden we moeite om de wagen tegen te houden. Maar allemaal hielpen we mee. Niet veel later kwamen we bij een dependance van het Rode Kruis en mochten we naar binnen. Er lag stro op de grond, dus we waren blij dat we uit konden rusten. Er liepen zusters van het Rode Kruis rond en we kregen weer wat te eten en te drinken. Ook kwamen ze vragen waar je vandaan kwam en wat we onderweg allemaal meegemaakt hadden. Ze keken of je luizen had, maar die hadden we allemaal; er was al zolang geen zeep meer. De beestjes zag je gewoon op je kleding lopen. Van vermoeidheid en kou vielen we snel in slaap. Zo af en toe werd je wakker omdat één van de kinderen huilde. De ochtend brak veel te gauw aan, we moesten opstaan en kregen wat te eten en te drinken en gingen weer op pad. De volgende halteplaats zou Harderwijk worden. Bij het naderen van het stadje was een spoorwegovergang. Daar stonden de zo gehate Duitse soldaten. Als er weer een stoet hongerige mensen aankwam, werden de spoorbomen dichtgedaan en moest je kijken naar 154 De auteur, mevrouw H. W. Winterswijk-Liefhebber. In Scyedam nummer 4 van oktober 2009 een inter view met de schrijfster (Foto: Wim Schelberg). Scyedam jrg. 35 no. 5

Scyedam | 2009 | | pagina 10