een heel varkensoor in. Waar ik al les gelaten heb? Ik bleef eten! Ine ke, mijn zusje, kon niets naar bin nen krijgen en werd steeds zieker. Dat gaf een hoop zorg. We liepen intussen met zijn drieën dus zij kon makkelijk in de wagen blijven liggen. Toen het tijd was voor onderdak, zagen wij van de weg af een klein boerderijtje liggen in het bos. Daar gingen we naartoe. Ook hier werden we heel gastvrij onthaald. De wagen mocht in de schuur en wij in een ruime keuken. Voor mijn zusje werd een plekje ge maakt in een bedstee. Die nacht sliepen we op stro en werden we uitgerust wakker. Die mensen wilden niet dat Ineke mee zou gaan, want ze was heel erg ziek geworden. Dus gingen Haagse Bep en ik op pad, nu in de omtrek bij boeren. We haalden zo toch heel wat eten op. Op de terugweg konden we graan laten malen en het haver laten pletten. Zo af en toe kregen we eie ren die we in een trommel bewaar den. Als er per ongeluk een kapot ging, slobberden we hem rauw op. Intussen waren we op de vierde dag terechtgekomen in Dalfsen en Hardenberg. Toen gingen we weer terug naar de boerderij waar Ineke was achtergebleven. Ze was nog niet helemaal beter, maar we had den nu eten genoeg en we wilden terug naar huis. Daar was de nood heel hoog dus vers stro op de wa gen en Ineke goed ingepakt tussen alle tassen en zakken. Ze lag daar in elk geval zo goed mogelijk beschut. Het afscheid van de mensen die zo goed voor haar hadden gezorgd was heel hartelijk. Het leek wel of we vleugels hadden, zo vlot kwamen we in Ommen. Bij de bekende boerde rij gingen we de beloofde zak aardappels halen, maar omdat het zondag was mochten we ze niet betalen. We hadden nog tijd om voor spertijd in Zwolle te zijn. Dus gingen we snel op pad en waren dichtbij de brug. Daar stonden al mensen klaar om de hele stoet met paarden over de brug te helpen. Als laatste aankomers werden we aangekoppeld met touwen, maar H. W. Winterswijk: "In 1946 - 22 mei zijn wij in Schiedam ge trouwd. De bruidsjurk en de jurken van de bruidsmeisjes heb ik zelf genaaid. De stof was door een tante vanuit Curacao opgestuurd. De bruidsmeisjes waren een zus van mijn man en mijn oudste zus. De bruiloft was verder heel sober. We heb ben daarna 4 jaar op een zolderkamertje gewoond. (Foto: mw. H. W. Winterswijk) Scyedam jrg. 35 no. 5 157

Scyedam | 2009 | | pagina 13