EEN RIJK EN WELGEVULD LEVEN Antoine Lagrouw In vogelvlucht laat hij ons in 18 korte hoofdstukken de hoogte punten van zijn leven zien. Hoofdstukken die stuk voor stuk interessant zijn, zoals het Gijzelaars kamp Beekvliet, zijn rol in de onderhan delingen in Linggadjati, Indonesië, zijn hoogleraarschap en de oprichting van de juridische faculteit in Rotterdam. Vooral de hoofdstukken over de kunst stralen een warm gevoel vol kleur en emoties uit. Het verzamelen van kunst en de betrokken heid met kunstenaars is voor Piet Sanders en zijn vrouw Ida "a way of life". Hoe hun verzameling tot stand kwam en nog steeds komt, wordt op duidelijke wijze ver haald. Door hun onbaatzuchtigheid zijn vele musea verrijkt met door de hen geschonken kunstwerken. Vooral het Stedelijk Museum van hun geliefde stad Schiedam heeft op die manier een niet onbelangrijke collectie verkregen. Hoe lezenswaardig Herinneringen ook is, het is jammer dat nergens diep op de zaken wordt ingegaan. Want Piet Sanders heeft héél wat te vertellen; zodanig dat een volwaardige (auto)biografie meer op zijn plaats geweest zou zijn. Om een voorbeeld te noemen: wie zou niet meer willen weten over de onderhandelingen in Indonesië of zijn adviezen aan het ka binet van Marokko. Zijn historisch besef zet hem er toe aan een dagboek in briefvorm bij te houden. Interessant, maar veel wijzer dan het feit dat het dagboek te raadplegen is in de Koninklijke Bibliotheek worden we niet; ik denk niet dat veel van de lezers de moeite zullen nemen dit dagboek in Den Haag te gaan raadplegen. De toekomst van Schiedam - het laatste hoofdstuk - is een leuke vondst maar het bevordert de coherentie niet; het zal op de niet Schiedammer vreemd overkomen. Het lijkt wel of dit hoofdstuk er met de haren bij gesleept is. Het ware wellicht beter geweest zijn visie op de toe komst van de kunst te geven. Daar immers spreekt pas zijn hart. Al met al geeft Piet Sanders met zijn Herinneringen een boeiend beeld van een rijk en welgevuld leven dat de lezer zeker zal aansporen zich niet alleen meer te ver diepen in de geschiedenis der Nederlanden, maar ook in de kunst van de twintigste eeuw in het bijzonder. Piet Sanders, Herinneringen. Uitgeverij Sun, Am sterdam 2009, 131 pp. ISBN 978 90 732 0, 19,50. In 131 pagina's beschrijft Piet Sanders een tijdsbeeld waar hij prominent deel vanuit maakte. In een zakelijke stijl laat hij alle facetten van zijn leven de revue passeren: opleidingadvocatuur, minis terie, en vooral zijn grote liefde de scho ne kunsten. Veel namen van niet alleen bekende, maar ook beroemde mensen passeren de revue. Als rode draad valt zijn bescheidenheid en intermenselijke contacten op. I 164 Scyedam jrg. 35 no. 5

Scyedam | 2009 | | pagina 20