RAMENSPUIT Dirk-Jan List Elke museumcollectie bevat voorwerpen die mensen achter de oren doen krabben omdat zij niet weten wat de functie hiervan is geweest. En het zoeken naar en vinden van een actieaf beelding is onbegonnen werk. Een van die voorwerpen is de zogenaamde ramen- of ruiten spuit. Het Stedelijk Museum Schiedam bezit hiervan niet een, maar vier exemplaren: drie van geel koper en een van rood koper. Het zijn hoge cilindervormige apparaten op een open voetstuk, met een houten stamper en een lang, slank mondstuk (spuit). Bij gebruik wordt de spuit in een emmer met water ge plaatst. Door de houten stam per of klos eerst omhoog en vervolgens met kracht naar beneden te duwen wordt het water in een straal omhoog tegen de ramen gespoten. Zie hier de hogedrukspuit avant la lettre Deze handeling spreekt zeer tot de verbeelding, maar is het ooit wel eens uitgebeeld? Toch wel. Per toeval vond ik niet lang geleden in een antiqua riaat in Amsterdam een prent met twee Amsterdamse vrou wen die rond 1860 de ramen lappen. Op deze prent wordt de spuit gedemonstreerd. Niet lang daarna stuitte ik zelfs op een klein vaag fotootje anno 1900 van twee poets vrouwenNa de afbeelding grondig bestudeerd te hebben ontdekte ik hierop zowaar een spuit. Of de ramenspuiten al in de achttiende eeuw waren uitgevonden en werden toegepast is mij niet bekend. De huidige 'windowcleaners' zijn man nen, maar in de negentiende eeuw waren de huishoudelijke taken als het schoonmaken van de 165 ROTTER«AM FRANCOIS Foto van twee 'werkstersgenomen omstreeks 1900. De foto werd gemaakt door Frangois Hermans, Rotterdam. (Origineel: collectie Dirk-Jan List). Scyedam jrg. 35 no. 5

Scyedam | 2009 | | pagina 21