woning en het reinigen van de ramen typisch vrouwenwerk. Wanneer een woning meer dan een verdieping heeft of hele hoge ramen is het lappen van de ruiten voor de dienst meid met haar lange rokken een hele uitdaging. Het ge bruik van een ladder ligt voor de hand, overigens wel met gevaar voor eigen leven. Cecil Saint-Laurent vertelt in zijn boek dat in Nederland aan het einde van de acht tiende eeuw de dienstmeiden bij werkzaamheden op een ladder, zoals het schoon maken van de ramen, een (onder)broek gaan dragen om jongens te ontmoedigen naar hen te kijken.' Helaas wordt de bron niet vermeld. Voorbijgangers zouden wel eens (on)aangenaam kunnen worden verrast door een on verwachte en ongepaste ont hulling van vrouwelijke inti miteiten. Het gebruik van de ramen- spuit maakt de perikelen op een ladder en de discussie over wel of geen onderbroek voor vrouwen overbodig. Hoe je al niet in een verhandeling over schoonmaken van rui ten op ondergoed terecht kan komen. Bij deze is een klein vraagstukje uit de historische collectie opgelost. Twee van de vier spuiten zijn aangekocht in 1916 en 1918. De overige twee exemplaren zijn volgens de administratie afkomstig van Gemeentewerken Schiedam (1938)Dit is een interessant gegeven, want dat houdt in dat zij destijds in gebruik waren bij panden die in ge meentelijk bezit waren. Het is heel goed mogelijk dat deze twee spuiten bij de oude inboedel van het Sint Jacobs Gasthuis (thans museum) hoorden en gebruikt werden om de ramen van dit monumentale pand schoon te maken. 1 Saint-Laurent, C., The history of Ladies Underwear, London 1968, biz. 116. Hierboven: Foto van twee van de in totaal vier ramenspuiten uit de collectie van het Stedelijk Museum Schiedam. (Foto: Stedelijk Mu seum Schiedam). Op de pagina hiernaast: prent van Amsterdamse vrouwen die de ramen wassen, 19de eeuw. (Originele prent ajkom- stig uit de collectie Dirk-Jan List). 167 Scyedam jrg. 35 no. 5

Scyedam | 2009 | | pagina 23