EIND ACHTTIENDE-EEUWSE SCHIEDAMSE PORTRETTEN Dirk-Jan List In de collectie van het Stedelijk Museum Schiedam bevindt zich een tiental inte ressante portretten van de lokale Bon Ton, uitgevoerd in pastelpotlood. Burge meesters, familieleden en rijken midden standers laten zich gedurende het laatste kwart van de achttiende eeuw graag van hun beste kant zien. In deze tijd floreert Schiedam dankzij de jeneverindustrie en vindt de tweede fase (1770-1803) in de bouw van de moutmolens plaats. De hechte groep portretten is gemaakt door twee kunstenaars: P.F. de la Croix en H.J.A. Baur. Beide kunstenaars wer ken in het snelle medium pastel, waarbij heel gedetailleerd kan worden gewerkt. Graag wil ik hier meer uitgebreid stil staan bij de vier vrouwenportretten. Cornelia Antonetta den Beer (1773) (een dochter van burgemeester Mr. Martinus den Beer) en Hester Hen rica de Greve (1776 - echtgenote van burgemeester E.J. Penning) zijn geportretteerd door P.F. de la Croix en gekleed in een blauwe robe a la Irancaise. Typerend voor dit model zijn de diepe platte plooien in de twee achterpanden. Deze - vanuit de rug uitstaande en in een korte sleep uit lopende - plooien zijn op beide por tretten goed te zien. Het model van de japon is erg traditioneel en meerdere decennia in de mode gewest. Omdat de vrouw zit is niet te zien of zij onder haar rokken een panier (ovale, breed op de heupen uitstaande hoepelrok) draagt. De mouwen met geplooide manchetten daarentegen zijn zeer modem en typerend voor de na 1770 in de mode komende robe a la polo naise. De decolletés van de japonnen zijn zedig bedekt met een witte halsdoek en een zwarte fichu. Dit staat in schril contrast tot de zwaar gedecolleteerde toiletten uit de Gallerie des Modes et Costumes francais, een bijzondere reeks Franse modeprenten. Het verschil is snel verklaard. In de Brief van den heere De Beaumont Coiffeur a la Mode, aan het Neerlandsch Jufferschapuit 1769 kunnen we het volgende lezen. Porte Madame de Cour une Pa nier, la Femme de Burgeois aussi, dekt een vrouw van rang een bloote boezem avec un Mantaeu fourre de koopmans vrouw volgt dit na, alleen 170 Hester Henrica de Greve, in 1776 getekend door P.F. de la Croix. (Collectie Stedelijk Museum Schiedam) Scyedam jrg. 35 no. 5

Scyedam | 2009 | | pagina 26