haar overdrijvingen en op een veilige afstand, gevolgd. Rond 1890 gaat de mode drastisch veranderen. Wanneer de Franse adel tijdens de Franse revolutie (1789- 1799) het hoofd onder de guillotine verliest verdwijnen ook de pompeuze hoepelrokken uit het straatbeeld. Het silhouet wordt elk jaar steeds weer iets sluiker en praktischer. De invloed van de burgerij is duidelijk zichtbaar. Wat de gegoede vrouwen in Schiedam in deze tijd dragen wordt getoond door twee portretten van Baur. Zij laten zien dat niet ie dereen meeging met de laatste trends. Dingena van der Hart is in 1794 nog gekleed in een blauwe japon, maar niet meer van het Franse type. De driekwart mouwen zijn ontdaan van een versiering. Vermoedelijk zien we hier de overgang naar het Engelse type, de robe a l'anglaise met strak lijf en lange strakke mouwen. In de loop van de jaren 1780 verdringt de Engelse jurk de Franse japon. De achtergrond van Dingena's familie is niet bekend. Dat de familie2' geld had blijkt uit de opdracht van vier portretten in hetzelfde jaar. i[||llll!l»llilll!l»«l!Uia DO MN ET a- laVICTÖIOE. Anna Sara Vromans daarentegen zit in 1793 geheel gekleed volgens de laatste Franse mode. Zij is gehuwd met Mr. Bemhard Johan Pielat van Bulderen, in 1816 burgemeester van Schiedam. Haar onbedekte kapsel bestaat uit losjes opgewerkte krullen en kan mogelijk een pruik zijn. De japon is een rechte fourreau met lange strakke mouwen. Om de taille draagt Anna een gladde ceintuur. Uiteraard is het decolleté bedekt met een fichu. De kleur van de japon is wit, de kleur die tijdens het empire (1804-1814) bijzonder modieus wordt. De voorkeur voor de kleur wit en het later omhoog schuiven van de taille - tot onder de boezem - is het gevolg van de bewondering voor de klassieke witte marmeren beelden van 172 Bonnet a la Victoire, prent 8. Afbeelding van een extreem hoog kapsel uit de Gothaischer Hofkalender, 1779. (Col lectie Dirk-Jan List). 2) Later zien we dat deze familienaam is verbonden aan de Rijnbendes, jeneverstokers en burgemeestersmateriaal. In 1858 huwen Catharina Helena Schieveen en Simon Rijnbende. Scyedam jrg. 35 no. 5

Scyedam | 2009 | | pagina 28