JAN DE WITT EN SCHIEDAM J.M.M. Jansen voor Jasper de Wit In de biografie van Jan de Witt van de Amerikaanse historicus Herbert Rowen, die in 1985 in het Neder lands verscheen, komt in het regis ter de naam Schiedam niet éénmaal voor. Betekent dit dat Schiedam en De Witt niets met elkaar te maken hadden? Integendeel, zij hadden zo'n beetje dagelijks met elkaar te maken. Wat precies, wordt in dit ar tikel duidelijk. Schiedam was rond het midden van de ze ventiende eeuw een binnen de vesten van Westvest, Vellevest, Noordvest en Broers- vest gelegen stad met een omvang van on geveer zevenduizend inwoners, althans van bijna 1400 woningen. Deze stad was om muurd door wallen en poorten. Dit waren er vijf in getal, namelijk van oost via zuid naar west de Overschiese Poort, de Rotterdamse Poort, de Hoofdpoort, de Vlaardingerpoort en de Kethelpoort. Tot de jurisdictie van de stad behoorden ook het Oost- en West-Fran kenland, het gebied van de Voor- en Bui tenhaven, dat wil zeggen het havengebied aan de Maas. In 1599 was hier, buiten de stadsgrenzen, een voorstad ontstaan toen 20 erven nabij het Hoofd werden uitgegeven. Deze erven mochten worden gebruikt voor "...allerhande neringen, coopmanschappen ende hantwereken.". Het ligt voor de hand dat hier bedrijven werden gevestigd die di rect met de activiteiten in de haven hadden te maken. Een nieuw gebied ontstond toen in 1614 de Nieuwe Haven werd gegraven. Hierbij ontstond een nieuw door water om geven terrein dat voorlopig ook als indu strieterrein ging dienst doen, onder andere voor scheepswerven. Maar ook woningen werden hier gebouwd. We weten dat er in 1632 22 stonden. Overigens verloor de Hoofdpoort bij deze uitbreiding zijn func tie. In de achttiende eeuw zou hier het eerste stadspark worden aangelegd. Hoewel er al wel branderijen waren, was de betekenis van de brandersnijverheid gering. Wel is het zo dat deze nijverheid flink zou profiteren van de oorlogsvoering. Zo verbo den de Staten Generaal in 1671 invoer van alle brandewijn uit Frankrijk. Maar eco nomisch was Schiedam nog bijna volledig afhankelijk van de haringvangst en alle ne- venbedrijven. Dit waren zoutketen, scheeps- 148 Marmerbuste van J(oh)an de Witt door Artus Quellinus de Oude (Antwerpen, 30 augustus 1609 - Antwerpen, 23 augustus 1668). De buste is van marmer en meet 95cm. Dit werk uit 1665 bevindt zich in de collectie van het Dordrechts Museum. Raadpensionaris Jan de Witt (Dordrecht, 24 sep tember 1625 - Den Haag, 20 augustus 1672) was naast zijn staatsmanschap verdienstelijk wiskun dige. Zijn verhandeling over lijfrenten plaatsten de wiskunde zelfs direct in dienst van de politiek. Scyedam jrg. 35 no. 5

Scyedam | 2009 | | pagina 4