in de Staten van Holland voorgesteld om de meer betrouwbare troepen van rijngraaf Van Salm in Den Haag te legeren. De burgerij vond dit prima. Desondanks werd het voorstel op dinsdag 20 februari 1787 door de vroedschap afgekeurd.25 Woensdag berichtte een bode uit Den Haag dat de beslissing in de Staten van Holland van Schiedam kon afhangen. De burgerij reageerde alert, 's Avonds om tien uur stonden enkele burgergecommitteerden onder wie Cornelis Nolet - op de stoep van het huis van burgemeester de Greve, met het verzoek of er een buitengewone vergadering kon worden gehouden. De Greve weigerde. Vervolgens ging het op een dralje naar het huis van burgemeester Van Cloon, die zich liet overhalen. Burgemeester Den Beer steunde de burgergecommitteerde zonder meer. Op 22 februari kwam de vroedschap in alle vroegte opnieuw bijeen. De Greve verklaarde onmiddellijk dat het besluit van 20 februari niet teruggedraaid kom worden, maar de burgers dachten hier blijkbaar anders over. Zij stroomden samen op de Grote Markt voor het stadhuis en eisten in de persoon van Arie Voogd onverwijld legering van het legioen van de rijngraaf in Den Haag. De Greve en consorten stribbelden eerst nog tegen, maar zij gaven hun verzet op toen zij zagen dat een groot aantal vroedschappen onder leiding van Den Beer de kant koos van de burgerij. De Schiedamse democraten kraaiden victorie. Enkele vroedschappen genoten - dankzij hun stemgedrag op die bewuste donderdag - nu weer het vertrouwen van de burgerij. Zelfs de politieke weerhaan Pielat van Bulderen, die het revolutionaire gedrag van de burgers in de Staten van Holland had verdedigd, werd hun held 'die zo pal staat als een rots'.26 De aristocratische vroedschappen voelden zich diep vernederd en durfden zich nauwelijks te verzetten als de burgers ergens om vroegen. Het ene na het andere rekest werd ingediend en alle stonden in het teken van de democratisering of de verdediging daarvan. De vroedschap werd gedwongen de gewelddadige remoties van de Amsterdamse en Rotterdamse vroedschappen in april te ondersteunen. De commissie die een onderzoek instelde naar de volksinvloed werd tot spoed gemaand en het college moest accepteren dat de nominatie van kapiteins en luitenants voortaan weer zou geschieden overeenkomstig het besluit van 1748. Ten slotte kwam de benoeming van de vroedschappen, burgemeesters en schepenen onder invloed van de burgerij. De benoeming van Pielat van Bulderen tot vroedschap en Van der Heym tot burgemeester in mei kan gezien worden als een overwinning van de democratische patriotten. Het ingrijpen van het Pruisische leger, dat op 13 september 1787 de grens van de repu bliek overschreed, werd door de orangistische en aristocratische vroedschappen van Schiedam met opluchting tegemoet gezien. Opvallend is de haast schuldige graagte waarmee zij, getooid met oranje kokardes, de stad overgaven en de Pruisische troepen onderdak boden. Begin oktober werd de Pruisische bezetting vervangen door een regiment van de stadhouder. Vanaf dat moment ging er van alles mis. Drie dagen lang verkeerde de stad in een toestand van volslagen anarchie. Het orangistische deel van de bevolking kroop uit zijn schulp en begon de patriotten op straat lastig te vallen. In totaal werden de ruiten van de woningen van zes patriotse vroedschappen en zeventig patriotse burgers ingeslagen. Het orangistische 'graauw' ging over tot plundering, terwijl de soldaten van de prins de branderijen binnendrongen en zich ontfermden over het Schiedams gedistilleerd.27 Onder deze omstandigheden was het voor de patriotten niet langer mogelijk zich te verzetten tegen de vernietiging van de conventie. Voor de orangist Daniel Pichot was de weg nu vrij. Op 16 oktober liet hij zich benoemen tot voorzitter van de vroedschap. Nadat op deze 14 Scyedam jrg. 36 no. 1

Scyedam | 2010 | | pagina 14