wijze de patriottenbeweging in Schiedam tot een einde was gebracht, kon een begin worden gemaakt met de restauratie, het herstel van de stadhouder in al zijn functies en waardigheden. Hiertoe verscheen op 18 oktober een stadhouderlijke commissie, bestaande uit graaf Bentinck van Rhoon, D. Meerens, raadsheer van het Hof van Holland en een zekere secretaris Poelman. De schutterij werd door hen opnieuw opgericht op basis van de oude organisatie. De meest radicale patriotten, zoals Pielat van Bulderen en Van der Heym, werden uit hun functie ontheven, evenals Keuchenius en J.D. Pichot (deneefvanD. Pichot). Penning werd nog wel benoemd, maar bedankte voor de eer, omdat hij herhaalde malen bedreigd was. Morgan en Van Cloon waren overleden en moesten hoe dan ook worden vervangen. Zodoende deden er acht nieuwe vroedschappen hun intrede in het college. Het is opmerkelijk dat deze nieuwkomers nauwelijks of geen familierelatie hadden met de overige vroedschappen. Alle acht oefenden het beroep van brander uit en behoorden - volgens de trouwregisters - tot een lagere vermogensklasse dan hun collega's. j KOLET. GAS, bibliotheek Kast Ll-4 nummer 1 "Geschie denis der Staatsregeling, voor het Bataafsche volk door Cornelius Rogge Amsterdam 1799 met op plaat 111 (Holland) een medaillon van J. Nolet. In Schiedam zien we hetzelfde beeld als in overige steden in de Republiek. In deze fase begon de patriottenbeweging (lees: het democratiseringsproces) radicale trekjes te vertonen. In Gouda waren er bijvoorbeeld voorbereidingen aan de gang om de vroedschap zonder pardon af te zetten en te vervangen door een democratische regering. De stad Utrecht had al in 1786 - dankzij het drijven van de student Ondaatje - een volledig democratische gekozen stadsbestuur. Een ongehoord feit in heteen achttiende eeuwse Europa waar het regeren was voorbehouden aan lieden van hoge geboorte en het absolutisme onwankelbaar leek. Alles scheen er op te wijzen dat de Republiek en dus ook Schiedam - een democratie zou worden nog voor de Franse Revolutie zou plaatsvinden!! De totaal onverwachte en wonder baarlijke ommekeer kwam in juli 1787. Prinses Wilhelmina, de echtgenote van stadhouder Willem V was tijdens haar reis naar Den Haag - in een poging een contrarevolutie te bewerkstelligen - bij de klist aangehouden door een groepje Goudse vrijkorpers en ter ondervraging naar een boerderij nabij de Sluis van Goejanverwelle vervoerd. Haar broer en Pruisische koning eisten op hoge toon genoegdoening waaraan men onmogelijk kon voldoen. Daarmee was de teerling geworpen. Aan de grens van de Republiek werden Pruisische troepen samengetrokken die op elk moment de Republiek konden binnen vallen Scyedam jrg. 36 no. 1 15

Scyedam | 2010 | | pagina 15