DE ONTWIKKELING VAN SCHIEDAM Mr. Dr. Ir. M.M. van Praag In de jaren dertig van de vorige eeuw publiceerde de heer M.M. van Praag, directeur van de Gem. woningdienst een serie artikelen in het Rotterdamsch Nieuwsblad. In het ontstaan van de Nederlandse steden plaatst hij onze stad Schiedam. Onderstaand volgen de eerste twee afleveringen van een serie van acht. De artikelen zijn overgenomen op de wijze, zoals het destijds is gepubliceerd en dus in de "oude spelling. I. Het ontstaan der Nederl. Steden. De reactie op de gouden eeuw. De industriële revolutie van de vorige eeuw. Schiedam maakte den opbloei niet mee. Het ontstaan der verschillende steden is niet uit een oorzaak te verklaren, doch aan zeer onderscheidene zaken toe te schrijven. Dikwijls zijn steden gegroeid op plaatsen, die aan vele menschen tegelijk levensmogelijkheden boden, dikwijls waren het gemeenschappelijke gevaren, die de menschen tot samenwerking en daardoor samenwoning brachten. Zoo schijnen vele Nederlandsche steden, die in het algemeen niet zo heel oud zijn in vergelijking met veel buitenlandschestedenenwelkedateerenuithet begin of midden der middeleeuwen, ontstaan te zijn als versterkingen tegen de invallen van vreemde volken (de Noormannen) aan de kruispunten van land- en vaarwegen. Waar de grote weg van Bretagne naar Keulen de Maas sneed ontstond Maastricht. De steden Nijmegen en Utrecht herinneren aan de oude Romeinsche nederzettingen Noviomagus en Ultra-Trajectum. Maar niet uit deze oude nederzettingen zelf zijn deze steden ontstaan, want zij werden grootendeels verwoest na het einde der romeinsche overheersching. Ook werden wel steden gesticht door een Heer, zoo werd Batavia door Jan Pieterszoon Koen gesticht op de puinhopen van het verwoeste Jacatra. Ook het ontstaan van Schiedam gaat slechts en zestal eeuwen terug. Schiedam is op dezelfde wijze als Amsterdam aan een onder Gravin Aleida in de Schie gelegde dam ontstaan. Evenals Amsterdam, dat ongeveer tegelijkertijd de stadsrechten kreeg, scheen het nieuwe Schiedam door zijn gunstige ligging aan den waterweg uit Kennemerland naar Zeeland en Vlaanderen, een grote toekomst beschoren te zijn. En terecht zegt Heeringa in zijn beschrijving van Schiedam, dat het niet de schuld van haar stichteres Aleida was, dat later anderen haar werk hebben verbrod en dat niet Schiedam, maar Rotterdam een grote stad is geworden., De ontwikkeling van onze Nederlandsche steden gaat echter niet bijster vlug. Door het opnemen van refugees breidden de Nederlandsche steden zich eenigszins uit. Door de opheffing van het Edict van Nantes kwamen omstreeks 1685 een 55.000 Hugenoten naar de Nederlanden, die zich bijna allen te Amsterdam vestigden. In 1622 had Amsterdam reeds bijna 105.000 inwoners. Amsterdam werd in het tijdvak van 1585 - 1657, dus in een 70-tal jaren, 4 maal uitgelegd en telkens in zeer belangrijke mate. Eerst in 1585, dan in 1598, daarna in 1611, door welken uitleg de oppervlakte verdubbeld werd. Daarna in 1658. Maar het zou ruim 2 eeuwen duren eer Amsterdam weer uitgebreid moest worden. Omstreeks het jaar 1370 trad een kentering in. Overal ging handel en industrie achteruit. In sommige steden verdwijnen geheele takken van industrie. Men kan lezen, dat de lakenindustrie te Leiden tot op een tiende terug liepen, terwijl in 1763 de wolweverijen te Amsterdam geheel verdwenen. In het jaar 1750 telde Haarlem nog 20 fabrieken 19 Scyedam jrg. 36 no. I

Scyedam | 2010 | | pagina 19