COURANTEN ONLINE Bent u ook nieuwsgierig naar het verleden van uw woning en haar bewoners? Een zoektocht in het verleden is vaak niet eenvoudig. Want, waar moet je beginnen, waar moet je zijn. Dit zijn vragen die voor een leek vaak onoverkomelijk lijken; voor velen is de gang naar het archief een brug te ver. Gelukkig brengt de huidige, moderne tijd uitkomst: het internet. Het Gemeente Archief Schiedam is zeer vooruitstrevend in het toegankelijk maken van haar archieven. Vanaf januari 2010 kunt u oude kranten zoals de Algemeene Schiedamsche Courant, en meer, online raadplegen. Met één klik kunt u gemakkelijk uw onderzoek naar uw woning en haar vorige bewoners starten en wellicht raakt u besmet met het virus dat geschiedenis heet. Ik zelf woon in het centrum van Schiedam en ik heb me vaak afgevraagd: wie hebben er in mijn huis gewoond en welke bedrijven waren er gehuisvest. Via mondelinge informatie kom je uiteraard wel iets te weten, maar niet voldoende om daarmee uit de voeten te kunnen. Gebrek aan tijd -een veel gehoord Antoine Lagrouw excuus om iets niet te doen- zorgt er in ieder geval voor dat het verleden vaak het verleden blijft. Met de wetenschap dat we van nu af aan oude kranten via het internet kunnen raadplegen, ben ik vanuit de luie stoel gaan zoeken. De website van het Gemeente Archief Schiedam is makkelijk te vinden en het is gebruiksvriendelijk. Daar aanbeland, heb ik krantenbank aangeklikt en in het vakje zoeken simpelweg de straatnaam en het nummer ingevuld, en waarachtig er verscheen voldoende informatie op het beeldscherm om mee aan de slag te kunnen. Advertenties, namen van bewoners, artikelen en bedrijven werden aan de vergetelheid ontrukt. En dat zonder het stof van het papier te hoeven afblazen, geen niesbuien of muffe luchtjes. Wat heeft het mij, zeg maar, zoal in een uurtje opgeleverd: een paar familienamen en een aantal bedrijven: een zuivelhandel, een drukkerij en een koffiebranderij. Het eerste begin is er: voldoende stof om het verleden weer actueel te maken. www.schiedam.nl/gemeentearchief en klik vervolgens krantenbank aan. REACTIE OP HERINNERING In de uitgave van Scyedam - oktober 2009 plaatsten wij een foto op pagina 123, waarop wij de volgende aanvulling ontvingen: De Simon Bolivar liep op de uitreis van Amsterdam naar West-lndie op 18 november 1939 in de noordzijde van de Thames op twee mijnen. De Schiedamse familie Wensvoort man vrouw en kinderen zaten aan boord, de man was werkzaam bij de raffinaderij van de BPM op Curacao. De zoon Piet Wensvoort werd hoogleraar te Utrecht in een diergeneeskundige specialiteit en was gehuwd met mijn nicht Willy van der Most. K.W.L.Bezemer heeft in zijn boek Geschiedenis van de Nederlandse Koopvaardij dat ongeval, waarbij vele doden waren te betreuren, uitvoerig beschreven. Of vader Liefhebber toen terug gekomen is naar Nederland weet ik niet maar het lijkt mij niet geheel waarschijnlijk. Jan G. Koning (adresgegevens bij de redactie bekend) 24 Scyedam jrg. 36 no. 1

Scyedam | 2010 | | pagina 24