De hoogtijdagen van de brandersnijverheid waren inmiddels achter de rug door de concurrentie met de veel goedkoper gefabriceerde melassespiritus. Honnerlage Grete wilde het pand dan ook gebruiken voor de vervaardiging van wat ooit een bijprodukt van de brandersnijverheid was, namelijk gist, beter gezegd van Weener of schepgist. Daarvoor was het nodig om in het pand een stoommachine van tweeeneenhalve paardekracht te plaatsen. Hiervoor kreeg hij van het college van B W toestemming. In 1898 verkocht Honnerlage Grete het pand weer en wel aan Jan Margarethus van der Schalk senior, koopman. Jan Margaretus senior was geboren in 1826. Op zeventienjarige leeftijd ging hij naar de brouwerijschool in Worms een stad in het Hertogdom Hessen en hij was nog minderjarig toen zijn vader in Schiedam voor hem een brouwerij en azijnmakerij kocht. Deze ontwikkelde zich voorspoedig en kwam in 1861, na het overlijden van zijn vader, volledig in zijn bezit. De naam van de brouwerij was De Griffioen en was gelegen aan de Westvest, nabij de huidige Griffioenstraat. In het maatschappelijk leven was hij onder meer gemeenteraadslid, voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur, lid van de commissie voor het verschaffen van goede woningen aan minvermogenden, commissaris van de Nederlandse Handelsmaatschappij en kerkmeester van de Hervormde Gemeente. Als zodanig was hij medeoprichter van de Vereniging Paulus, het genootschap dat Francois Haverschmidt een podium verschafte. Overigens was de familie Van der Schalk verwant aan de familie Pigeaud, de eerste eigenaar van het pand. Na het overlijden van Jan Margarethus senior kwam het pand, tesamen met onder andere de brouwerij, in handen van Jan Margarethus junior (1866-1939). Ook hij had een brouwersopleiding in Worms gevolgd. Net als zijn vader achtte hij het zijn plicht zich maatschappelijk dienstbaar te maken. Hij was bestuurslid van het Burgerlijk Armbestuur, van de Protestantse Spijskokerij, van de Spaarbank Anno 1820, van het Weeshuis der Hervormden en van de Nederlandse Protestantenbond. Evenals zijn vader werd ook hij lid van de gemeenteraad. Daarnaast was hij commissaris van een aantal bedrijven zoals de Schiedamse kaarsenfabriek Apollo, was hij hoogheemraad van Delfland en presiddent-kerkmeester van de Nederlands- Hervormde kerk. Onder de naam Firma Gebroeders Van der Schalk exploiteerde hij mouterijen en branderijen, waarvan het pand Rilland deel uitmaakte. Daarnaast was hij mede-eigenaar van de in 1806 opgerichte bierbrouwerij De Griffioen van de firma J.M. van der Schalk en Co., later geheten Azijnmakerij De Dubbele Arend. Jan Margarethus junior overleed in 1939. Hierna kwam het pand in handen van de in 1919 opgerichte firma Visser Co., die jenever onder de merknaam De Vink op de markt bracht. De firma was reeds eigenaar van het ernaast gelegen pand op nummer 52. Tijdens de periode dat deze firma eigenaar van Rilland was, werd het op de (rijks-)lijst van onroerende monumenten geplaatst. In 1979, nadat dit bedrijf door de firma Dirkzwager was overgenomen, werd het pand verbouwd en werden er appartementen in ondergebracht. Enkele jaren later werd het nogmaals verbouwd en kwamen er twee woningen met atelierruimte in. Het bood sinsdien onderdak aan Galerie Hachmang en Moesman respectievelijk aan Galerie Moesman. In 2009 kwam het in handen van Galerie Jabelle. Gemeentearchief Schiedam MMIX 27 Afbeelding op pagina 26: pand Rilland in 2010; foto genomen in januari 2010 (Wim Schelberg). Scyedam jrg. 36 no. 1

Scyedam | 2010 | | pagina 27