kunnen zijn. Zeker als overbodige ballast onvermeld zou zijn gebleven, want waarom algemene informatie opnemen die ook in elke algemene encyclopedie is te vinden. Uitgebreid ingaan op natuurkundigen, het koningshuis, staatslieden, schilders, steden, vogels, musici en toneelspelers is in het kader van dit Schiedamse boek overbodig. In zo'n geval volstaan beroep en enkele jaartallen. Niemand zit te wachten op een karakteristiek zoals bij Willem de Zwijger ("een man van weinig woorden en veel vrouwen") of mededelingen bij musici dat ze in opleiding bij die en die zijn geweest of wie ze als leerling hebben gehad ("Kor Kuiler. Hij was een leerling van Bernard Zweers. Zijn composities waren eigentijds en genoten toen en grote waardering.") Waarom staat op pag. 55 het volledige 16-regelige gedicht, dat op een uithangbord in de Gang van Baas Been was aangebracht. Bij de Westmolestraat staat zinloze informatie over een niet doorgegaan bouwplan van 1994. En wat bij Trelleborg wordt vermeld is weinig relevant. Waarom de woorden "erf', "woonerf', "Cooperbaan", "Q-park" zijn opgenomen is niet helder, maar vooruit. Echter vreemd genoeg staat dan het ABC-winkelcomplex er weer niet in. Toch wil een doorzetter soms terecht net wat meer informatie. Wat als gemis kan worden gezien is het ontbreken van het jaar van de daadwerkelijke aanleg van een straat. Het op een bepaalde datum vaststellen van de naam door een besluit van de Gemeenteraad zegt niet alles. Soms wordt een straat pas jaren later aangelegd, soms wordt de naam pas vastgesteld als de straat er al enige tijd ligt. Bij veel straten vergt een onderzoek daarnaar uiteraard de nodige tijd, maar het boek zou er nog waardevoller door zijn geworden. Bij oude straatnamen is zelden vermeld uit welk jaar of welke tijd de oudst bekende vermelding stamt. Dat het ook anders kan bewijst de toelichting bij Jeneverslop, daar staat keurig het jaartal van de vondst bij: 1886. En hoe lang bestaat het Trimpad al, voordat het Trimpad werd genoemd? Het zelfde geldt voor de bouwwerken. Niet altijd staat het bouwjaar er consequent bij (Tritonflat, Europaflat). Bij de Abrahamsteeg "een in de 15e eeuw gebruikte benaming voor de Gruttersteeg" zou het nuttig zijn geweest aan te geven waar de vermelding te vinden is. Bij de Vrank Pieterszn.steeg staat als datering "toen burgemeester Vranck Pieterszn. Van der Burgh daar woonde", maar dan weet je nog niets. Op veel informatie over de totaal 2383 namen zal weinig aan te merken zijn. En nergens anders is zo snel en handzaam een vraag te beantwoorden. Toch nog wat voorbeelden van geconstateerde echte fouten. De Hal: Hier wordt gesuggereerd dat de vleeshal aan het eind van de 19e eeuw als r.-k. kerkgelegenheid in gebruik was. Maar dat gebruik was alleen van 1853 tot 1858. Imeldapassage: In het boek staat als verklaring dat het internaat is vernoemd naar de eerste zuster. Dat is in wezen niet juist. Het internaat heette voluit Sint Imelda Internaat. Sint Imelda is een heilige die leefde in de eerste helft van de 14e eeuw en die werd opgevoed in een Dominicanessenklooster. De eerste priorin (een Dominicanesse) van het weeshuis in 1850 nam bij haar intrede in het klooster de zusternaam Imelda aan. Het internaat is niet naar de eerste priorin vernoemd, maar naar de heilige Imelda, evenals dus de eerste priorin naar de heilige is vernoemd. Proveniersbrug: De naam heeft niets te maken met het feit dat wegens het bezoek van Koningin Juliana en een vermeende openstelling door haar, de naam Spoelingbrug niet acceptabel zou zijn. De naam was al vastgesteld eer het bezoek aan de stad werd vastgesteld. 34 Scyedam jrg. 36 no. 1

Scyedam | 2010 | | pagina 34