REDACTIONEEL Maart roert zijn staart, zegt men. Niets is minder waar voor dit nummer van Scyedam, waarin diversiteit troef is. Frans Meijer neemt de lezer mee naar het Schiedam tijdens de revolutie. Een korte, maar boeiende weergave van de vroegere doctoraalscriptie, zoals die nog steeds in het gemeentearchief Schiedam te raadplegen is. W'im Snikkers diepte een oud artikel op over het loonvraagstuk aan het begin van de vorige eeuw. De lezers die in die dagen geïnteresseerd verder lazen, wkamen bedrogen uit: een verkapte krantenadvertentie op voor Pink's Pillen was het. Vroeg- twintigste-eeuwse spam, zullen we dus maar zeggen. Een artikel over echte ontwikkeling is dat van Van Praag. Hij was in de jaren twintig van de vorige eeuw directeur van het Gemeentelijk Woningtoezicht en publiceerde in de kranten een vervolgverhaal over de ontwikkeling van Schiedam. Het stuk is het waard om nog eens in druk te verschijnen. Antoine Lagrouw bericht de lezers kort over de mogelijkheid, om dergelijke feuilletons in de oorspronkelijke krant terug te zoeken - online welteverstaan, waar het gemeentearchief Schiedam zijn krantencollectie voor de geïnteresseerde lezer ontsloot. Een korte geschienis van het Pand Rilland aan de Lange Haven schetst Jet" Jansen. Het artikel is aangevuld met uittreksels uit de kadastrale legger. Elise Oranje verdiepte zich in de geschiedenis van het Willemshotje. Eén van de personen die kleur geeft aan haar verhaal is Hendrik. Wie wil weten waarom, bladert snel naar pagina 30. Het eerste nummer van 2010 sluit met een recensie van het recent verschenen Straatnamenboek. Hoewel het nieuwe straatnamenboek een serieuze hoeveelheid historisch materiaal herbergt, is er zo Inks en rechts nog wel wat op af te dingen, meldt de auteur, Ruud Poels.

Scyedam | 2010 | | pagina 3