de brandklokken luidden. Dezen waren eigenlijk al vervangen door een telefonisch meldsysteem. De klokken alarmeerden niet alleen de hulpdiensten, maar ook een groot publiek dat massaal naar de brand kwam kijken. Helaas is een brandweerman bij deze brand onder vallend puin geraakt en bezweken. De distilleerderij is niet meer op deze plaats herbouwd. Tegengestelde ontwikkelingen De grootste bloeiperiode van de branderijen lag tussen 1850 en 1881 en had een capaciteit van 392,5 branderij. Bij dit aantal was inbegrepen drie stoombranderijen (H. Jansen Co, Th.C. Melchers en Meijer Co.) met een totale capaciteit van 32% branderij. Direct daarna liep de capaciteit drastisch terug. Om een indruk te geven: in een publicatie uit 1912, Beschrijving van handel en nijverheid in Nederland, geeft Mr. J.C.A. Everwijn een overzicht van de cijfers van de export van moutwijn, jenever en brandewijn (exclusief likeuren) in miljoenen liters tot 1910. Van 1877 tot 1887 was de productie ongeveer 12,5 miljoen liter per jaar. Daarna volgde een sterke stijging tot genomen. Bij de brand van De Kraton bleek dat daar een spirituskolom stond. Misschien werd in Schiedam meer geƫxperimenteerd met kolommen dan tot nu toe bekend is. In verslagen werd de alcoholproductie dikwijls als het totaal van moutwijn (46%) en spiritus (96%) gegeven. En teruggerekend naar het aantal hectoliters indien de vloeistof een percentage van 50% zou hebben gehad. Het is dus onmogelijk om een opsplitsing van de verschillende producten te geven. Van de molen bleef niet meer over dan de stenen romp. Van de De Kraton restte slechts puin en verwrongen staal; de kistenmakerij en de mouterij bleven behouden. Er werkten zeventig man. De oorzaak was vermoedelijk het springen van een peilglas tijdens het werken met de spirituskolom. Een andere grote brand vond plaats aan de Lange Haven op 9 april 1910. De vroegere graanpakhuizen Archangel en Norfolk die door Jansen nog niet zo lang daarvoor als distilleerderij waren ingericht en tot aan de Westvest doorliepen, brandden volledig uit. Het was tevens de laatste keer dat Scyedam jrg. 36 nr. 2 49

Scyedam | 2010 | | pagina 13