40,95 miljoen liter in 1910. Bijna de helft ging naar de Afrikaanse Westkust: 20,12 miljoen liter. Minder indrukwekkend zijn de cijfers voor België (5,33 miljoen liter), Groot-Brittannië (3,48 miljoen), Duitsland (3,09 min. en voornamelijk verschepingen via Hamburg), de Verenigde Staten (1,53) en Nederlands Indië (1,94 miljoen liter). De markt in de Afrikaanse Westkust was van groot belang vanaf het moment dat het fort Elimina in 1637,op de Portugezen was veroverd. De West Indische Compagnie had een handelspost die onder andere in slaven handelde. Later kreeg Nederland nog meer gebiedjes in haar bezit. In 1872 werden deze Nederlandsche Bezittingen ter kuste van Guinea voor 38.000 gulden aan de Engelsen verkocht. In een 'Memorie van toelichting' bleek dat 27% van de handel uit sterke drank bestond en 8% uit wapens en munitie(l). De kust was in die tijd het domein van Duitse, Britse en Franse handelshuizen, die ook in jenever handelden. Soms gefabriceerd in Nederland, soms gemaakt in Hamburg. Naar deze stad exporteerde Schiedam veel moutwijn. Hamburg was tevens de Europese opslagplaats van spiritus. In Afrika waren ook een paar Rotterdamse zeehandelaars (zoals die genoemd werden) actief, van wie Pincoffs de beruchtste is geweest. Deze Pincoffs is later, nadat een grote fraude aan het licht was gekomen, naar de Verenigde Staten gevlucht. Deze bedrijven hadden onder eigen naam vaak jenever in hun pakket. Deze jenever werd meestal bij Boll Dunlop gefabriceerd en vaak geëtiketteerd met een tekst in het Portugees. Op 18- jarige leeftijd begon Willem Hasekamp zijn loopbaan in Afrika bij de Nieuwe Afrikaanse Handelsvereniging, een 'doorstart' van het oude bedrijf van Pincoffs. Na een paar jaar werd hij voor de NG&SF en later ook voor Van Meerten, distillateur en spiritusfabrikant in Delft, actief in de verkoop van spiritus in Zuid- en Midden Amerika. Toen Van Meerten failliet ging begon Hasekamp in 1901 in Schiedam een distilleerderij, waar zoals we gezien hebben, op de jenevermarkt nog ruimte voor was. Maar toen hij op de Westerkade zelf ook nog met een branderij 50 Scyedam jrg. 36 nr. 2

Scyedam | 2010 | | pagina 14