ALTAARRESTANTEN EN 'T LAM IN DE GROTE KERK Ruud Poels In 1947 werd bij het uitgraven van de vloer van de Grote of Sint Janskerk, in het koor en in het Waaggebouw (de voormalige Jeruzalemkapel) een groot aantal zandstenen fragmenten gevonden, o.a. afkomstig van verdwenen altaren. Zij dateren uit de middeleeuwen en zijn mogelijk het resultaat van de beeldenstorm aan het begin van de 80- jarige oorlog, maar zij kunnen ook eerder bij verbouwingen of na de brand van 1428 daar is nog een tijd overwogen ze te verkopen, waarbij de opbrengst voor de restauratie van de kerk zou worden gebruikt. Dit is gelukkig niet doorgegaan. In de tweede helft van 1999 is de gelegenheid geboden alle brokstukken, die gewoon in een hoek waren gestort, op de zolder van het museum te inventariseren, te sorteren, te fotograferen en in dozen op te bergen. Toen was het mogelijk meer inzicht te krijgen in de waarde, en die leek interessant genoeg. (In het jaar 2009 werd de bijzondere waarde bevestigd na onderzoek van de brokstukken en de steensoorten door Sjef Henderickx en Jeroen ter Brugge.) In een publicatie ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het museum is er aandacht aan besteed en weer kon een klein deel worden geëxposeerd. terecht gekomen zijn. Jarenlang hebben deze brokstukken op de zolder van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat gelegen. Een klein deel werd kort geëxposeerd tijdens een door de Historische Vereniging georganiseerde tentoonstelling in december 1980. Toen het museum er in de negentiger jaren van de 20ste eeuw vanaf wilde en ze werden aangeboden aan de Hervormde Gemeente Schiedam Daarna werd het museum, het kerkbestuur en de Vereniging Vrienden van de Grote Kerk de suggestie gedaan deze middeleeuwse restanten een plaats te geven in de Grote kerk, met de mooiste exemplaren goed in het zicht. Uiteindelijk heeft dit mede geresulteerd in de overdracht van de brokstukken aan de Hervormde Gemeente Schiedam. Daarop heeft het kerkbestuur aan de Schiedamse kunstenaar Sjef Henderickx de opdracht gegeven tot het vervaardigen van een kunstwerk waarin de brokstukken, of een deel ervan, verwerkt moesten worden, de vernietiging. 52 Een deel van de middeleeuwse altaarbrokken uit de Grote of St. Janskerk. (Foto R. W. Poels, au gustus 1999). Scyedam jrg. 36 nr. 2

Scyedam | 2010 | | pagina 16