Burgemeester van Dijk van Mathenesse liet niet na te wijzen op de perspectieven, die vooral de vereeniging met Mathenesse voor Schiedam zou bieden, in het bijzonder in verband met de voltooiing van den Nieuwen Waterweg: de doorgraving van den Hoek van Holland. Aan een rede van burgemeester van Dijk van Mathenesse is het volgende ontleend: "Door Mathenesse is de verbinding tot stand te brengen van den Hollandschen spoorweg met de Maas vooral van belang, wanneer bij het voltooid zijn van de doorgraving van den Hoek van Holland, een nieuwe Maasmond zal zijn ontstaan en de verbeterde waterwegen naar zee voor een nieuw aan te leggen haven van Schiedam, de schoonste uitzichten kan openen. Geheel Mathenesse toon waar het grenst aan de Maas, is door diep water bespoeld zonder de minste belemmering; als door de natuur aangewezen, is het de plaats waar de handel kan worden uitgebreid. Bij het bestuur van Oud- en Nieuw-Mathenesse bestonden reeds sedert eenigen tijd de plannen tot het aanleggen van groote werken op den zoo uitmuntend geschikte bodem, - de ontwerpen en teekeningen werden aan de regeering en het hooger bestuur medegedeeld en daar met goedkeuring ontvangen. Die plannen bestaan hoofdzakelijk in een aanleg van een bazaltkade langs de Maas, een brede haven met spoorverbindingen naar het station van den Hollandschen Spoorweg, een sluis door den Schiedamschen Zeedijk en een verbindingskanaal tot in de Schie met verdere daarmede in verband staande werken. Bij den tegenwoordigen toestand van Nederland, terwijl door voortdurenden aanbouw en het aanleggen van spoorwegen, zooveel grond aan den landbouw wordt onttrokken, valt het niet te ontkennen, dat die overigens belangrijke bron van betalen alleen niet toereikend is voor de steeds toenemende bevolking: fabriekswezen kan niet wedijveren met onze vooral Duitsche naburen, waar in den regel de arbeidsloonen zooveel lager zijn. Als bij uitzondering is ons vaderland bestemd voor handel dezen te ontwikkelen, uit te breiden en daarbij van gunstige ligging en gesteldheden gebruik te maken, is voorzeker niet misplaatst in Nederland, den mond van Midden Europa, in Nederland met zijn koloniën, zijn aanzienlijke handelsvloot en alom geeerde vlag. Welnu, breidt Schiedam zich Oostwaarts uit: Rotterdam dat in Westelijke richting reeds Delfshaven is genaderd, kan dit een en ander de oorsprong zijn van een samenvoeging dier gemeenten: voor een centraal punt voor den handel: kan deze alzoo zijn welvaart meer en meer verspreiden en is dit geen Schiedamsche, geen Zuid-Hollandsche maar een Nederlandsch belang. Ofschoon zoo vaak geneigd om nieuwe denkbeelden, luchtkastelen, utopien of hersenschimmen te noemen, kan men daarentegen wijzen op het ontstaan van zooveel groote steden in betrekkelijk korten tijd. De kern bestaat - Schiedam mag geacht worden te zijn de stapelplaats van den graanhandel, den gisthandel, en dien in gedistilleerd, door zijn ligging kan het dien ook van den veehandel worden in een trans-atlantische stoomvaart, door den nieuwen Maasmond mogelijk geworden, kan hare gunstige gevolgen ook over onze haven verspreiden. Heeft Engeland zijn Londen, Amerika zijn New York: onder meer anderen bestaat Hamburg met zijn uitgebreiden handel, zonder deel uit te maken van eenig rijk, als een vrije stad; zou dan Nederland op de meest gunstige plaat, aan de voornaamste rivier, door samenvoeging van de elkander steeds naderende gemeente Rotterdam met Delfshaven en Schiedam, niet kunnen verrijzen een wereldstad aan den Maas? Vroegere eeuwen bij oneindig minder vertier, met veel geringer hulpmiddelen hebben groote werken opgeleverd, die wij nog dagelijks bewonderen: zou dan thans nu de noodzakelijkheid daartoe hoe langer hoe meer gaat blijken, niet iets groots kunnen worden gewrocht?" Reeds onmiddellijk ondervond de burgemees- 55 Scyedam jrg. 36 nr. 2

Scyedam | 2010 | | pagina 19