1930 -1945, SCHIEDAMSE ARTSEN IN CRISIS- EN OORLOGSTIJD S.J. Rosman Op het eerste gezicht bijzonder, een foto van een groep artsen. Het beeld dat de niet- medische wereld van zijn of haar huisarts heeft is doorgaans dat van een tamelijk solitair werkend persoon. In ieder geval in de periode dat deze ploeg zich op de gevoelige plaat liet vereeuwigen. Werkend vanuit zijn of haar woning; het gangbare beeld voordat de groepspraktijk werd uitgevonden. De foto moet genomen zijn na de demobilisatie van het zevental dat bij het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog als militair arts dienst deed, daarom (met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid) eind 1940. De meesten van de gefotografeerden behoorden tot de Schiedamsche Vereeniging van Huisartsen. Volgens dokter G.W. Ormel was het motief om een groepsfoto te laten maken, gelegen in het besef dat zij mogelijk niet allemaal het einde van de oorlog zouden halen. Daarnaast noemde hij als reden: het terugtreden van dokter D. Ris. De artsen begrepen maar al te goed dat het verdere verloop van de oorlog voor hen extra riskant kon zijn. Ingeval er bij oorlogshandelingen slachtoffers zouden val- 59 Groepsfoto Schiedamse artsen eind 1940.' Daarop zijn van links naar rechts te zien: op de onderste rij R.H.M. Geerdes, A. Hoogendijk, A.H. de Brttyn, D. Ris sr. (rustend arts), dr. A.D. de Leeuw, H.C. v.d. Broek, J.A.H. v.d. Berg. Middelste rij: J.C. W. Groenewegen, dr. J.C. van Vliet (chirurg Gemeente ziekenhuis Schiedam), dr. J.J. Risseeuw KNO arts te Rotterdam), dr. D. W. Duyster internist), W.T.P. Nijenhuis, F. de Stoppelaar arts consultatiebureau tbc bestrijding), J. Ris jr., dr. H.J. Ormel, W.H.F. Meijer. Bovenste rij: PJ. W. Beukers, J. van Buren, naam onbekend (gemeentearts?), P. van der Kuy arts te Kethel), J.J.G. de Maeyer, A. van der Griend, G. in 't Veld, D. Houthuizen jr.. Niet op de foto staat W.A. de Ridder, die zich in 1937 in Schiedam vestigde als huisarts. Scyedam jrg. 36 nr. 2

Scyedam | 2010 | | pagina 23