praktijkwerkzaamheden doen. We komen hun namen tegen bij veel beroepsgerelateerde organisaties zoals: de bloedtransfusiedienst, de tuberculosebestrijding, de vele EHBO- cursussen, het Rode Kruis, sportkeuringen en bij de kruisorganisaties. In maart 1928 start de ledenwerving voor het Rooms- Katholieke Wit-Gele-Kruis, een organisatie voor kraamhulp en wijkverpleging. In de Nieuwe Schiedamsche Courant van 10 maart 1928 worden hoofddoel en reglement van de nieuwe organisatie, die de wijk- en kraamverpleging per 1 mei 1928 van de zusters Dominicanessen gaat overnemen, beschreven. In hetzelfde jaar, op 4 mei, houdt het Groene Kruis afdeling Kethel in De Vergulde Valk haar eerste jaarvergadering. De afdeling Schiedam van het Groene Kruis belegt op 17 juni 1930 in Musis Sacrum haar eerste ledenvergadering. Laatstgenoemde kruisvereniging sticht vervolgens een Fonds voorzorg Ziekenhuisverpleging en Operatiekosten, dat in korte tijd naar meer dan 6.000 leden groeit. De crisisjaren doen hun invloed op de volksgezondheid gelden. Werkloosheid en armoede leiden tot lichte ondervoeding bij de schoolkinderen zodat bijvoeding voor vele kinderen gewenst wordt geacht. Dat blijkt uit onderzoek, uitgevoerd door de controlerend geneesheer van de Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Geruime tijd wordt gedurende vijf dagen in de week op de openbare en rooms-katholieke scholen extra voedsel verstrekt aan ongeveer 800 kinderen.2 Vreedzaam samenleven De vrede is vaak moeilijk te bewaren. Internationaal niet, soms ook plaatselijk niet! Bij een burenconflict in het Nieuwsticht bijvoorbeeld. In het tijdschrift Scyedam van oktober 1994 schrijft de heer W.G. Kerssemeijer: Klaas Verheijen kreeg eens een keer ruzie met een man uit de Bakkerstraat. Het was een erg driftig mannetje die plotseling zijn mes trok en Klaas in zijn hals stak. Nadat men op de EHBO post het bloeden zoveel mogelijk gestelpt had, toog men naar Dr. Ormel. "Nou man zei de dokter, als de steek één centimeter meer naar rechts was geplaatst dan had je niet meer geleefd.". Gedurende de crisisjaren zijn het niet alleen burenruzies of economische problemen die Schiedam bezighouden. De ontwikkelingen in nazi-Duitsland waar Adolf Hitler in 1933 aan het bewind is gekomen baren allengs meer zorg. Nederland voert een neutraliteitspolitiek. Dat neemt niet weg dat Gusto mijnenvegers bouwt en op de werf Wilton-Fijenoord (WF) in 1936 de kruiser De Ruyter door H.M. Koningin Wilhelmina in dienst wordt gesteld. Een bijzonderheid aan boord van deze kruiser is een katapultinstallatie en twee Fokkers C.XI- waterverkenningsvliegtuigen. Tegen het einde van de Eerste Wereldoorlog zijn vliegtuigen een belangrijke rol gaan spelen in de oorlogsvoering. Sindsdien ontwikkelt de luchtvaart zich snel. Zo volgt eind 1934 heel Nederland gespannen de befaamde internationale luchtrace naar Australië waaraan de KLM met toestel De Uiver deelneemt en als winnaar uit de bus komt. De vooruitgang in de luchtvaart heeft een positieve, maar ook een negatieve kant. De toenemende dreiging van oorlogsgeweld vanuit de lucht noopt, vanwege de herbewapening in Duitsland, tot het nemen van voorzorgsmaatregelen. In april 1936 wordt de Wet op de Luchtbescherming van kracht. De uitvoering van de wet ligt bij de gemeenten. Daarbij is zelfbescherming door de burgerij het sleutelwoord. Dat betekent voor Schiedam in de jaren na de afkondiging onder meer het vormen van een Luchtbeschermingsdienst. Extra inspanning voor de artsen bij de gewenste vergroting van het aantal EHBO-ers. Eerste hulp Dat de inspanningen van artsen en EHBO-cursisten en de uitgebreidere ziekenhuisvoorzieningen voor een woon- 61 Scyedam jrg. 36 nr. 2

Scyedam | 2010 | | pagina 25