"^RT S" werkstad als Schiedam geen overbodige luxe waren bleek helaas op woensdag 21 oktober 1936 toen aan boord van het tankschip Petrarkis Nomikos bij de werf Wilton- Fijenoord een ontploffing plaats vond. Er vielen veertien doden en vele gewonden te betreuren. In een bijeenkomst op zaterdag 6 februari 1937 wordt op deze ramp teruggeblikt. Burgemeester dr. F.L.J. van Haaren memoreert, dat Rijksveldwachter H. Mulder zich bijzonder in moed en offervaardigheid heeft onderscheiden door na de tweede ontploffing op het achterdek van het schip "...den gewonden wachtsman Van den Broek op uw schouders weg te dragen." Namens H.M. de Koningin reikt hij hem de Koninklijke onderscheiding voor menslievend hulpbetoon uit. Aan de brandwachten A. van Eijk en B.W.W. Frederiks de onderscheidingen van het Carnegie Heldenfonds. Luitenant-generaal Van Munnikrede, hoofd commissaris van het Nederlandse Rode Kruis, brengt hulde aan de doktoren, aan het verplegend personeel, aan kapelaan Haselaar en de mensen van het Rode Kruis. Vervolgens reikt hij het kruis van verdienste uit aan A. v.d. Berg, waarnemend sectiecommandant W. van Oordt, ploegcommandant, en aan de helpers J. Bressers, J. de Gelder, D. van der Hoeven en J.C. van der Laan. De medaille van verdienste wordt uitgereikt aan de heer W.H. Stuit Sr, verbandmeester bij Wilton-Fijenoord. Als blijk van erkentelijkheid van het Rode Kruis jegens het werk van de hulpploeg van de werf, wordt aan de heer Van der Jagt een oorkonde uitgereikt.3 De berichten over de betrokkenheid van de Schiedamse artsen bij EHBO-cursussen en -examens zijn bijkans legio. Bij de EHBO-vereniging Schiedam is dat sinds de oprichting in 1918 en bij de Kethelse sinds 1932. Actief in de stedelijke samenleving Ook op andere terreinen dan de volksgezondheid zijn de Schiedamse artsen actief. Dokter de Leeuw is een muziek fenomeen. De Schiedamsche Courant van 3 februari 1931 meldt: Het kerkkoor der Ned. Hervormde Gemeente geeft onder leiding van de heer A.H. Fagel een concert van gewijde muziek in de Grote Kerk. Solist op het orgel is dokter A.D. de Leeuw.". Het is maar een voorbeeld uit vele. Dokter A. v.d. Griend treffen we op een lezing over zijn ervaringen als scheepsarts. Hij is medisch adviseur van de reddingsbrigade in Schiedam.Muzikaal is hij ook. De Schiedamsche Courant van 24 juli 1941 bericht over een orgelconcert door Jacq.R Bekkers: Interessant waren de drie kleine orgelwerkjes van componisten die in de kerk aanwezig waren, n.l. van onzen stadsgenoot dokter. A. v.d. Griend, van wie een Voorspel en Koraal op Ps. 24 5 gespeeld werd; van Kees van Kooten en 62 Vaandel Transportcolonne Roode Kruis Schie dam. (Collectie Stedelijk Museum te Schiedam.) Scyedam jrg. 36 nr. 2

Scyedam | 2010 | | pagina 26