van de concertgever zelf F. De artsen begeven zich ook op politiek terrein. Enkele van hen komen we tegen op kieslijsten. Weliswaar niet op verkiesbare plaatsen, maar toch. Dokter J.A.H. van den Berg bijvoorbeeld figureert in 1927 op een lijst van de Vrijheidsbond afd. Schiedam. Hij heeft overigens meerdere nevenfuncties, commandant van de Transportcolonne van het Rode Kruis, secretaris van de Schiedamsche Vereeniging van huisartsen en is actief in de EHBO opleiding. Dokter H.J. Ormel neemt EHBO examens af, voorts treffen we hem op een lijst van de Christelijk-Historische Unie 1931en arts W.H.F. Meijer komt voor op een lijst van de Vrijheidsbond (1935). Dokter H.C. van der Broek is bestuurslid van de Schiedamse Vereniging tot Bescherming van Zuigelingen en vanaf de oprichting in 1934 jarenlang voorzitter van de Schiedamse Kunstkring. Oorlogsdreiging neemt toe De kranten berichten eind augustus 1939 over de grote spanningen in de wereld. De Schiedamsche Courant van 28 augustus kopt: "Spanning duurt onverminderd voort.". Hitier zet de zaak op scherp met de eis dat Dantzig onder Duits bestuur dient te worden gebracht en opheffing van de Poolse corridor. In Schiedam worden verdere maatregelen getroffen om mogelijke gevolgen van oorlogsgeweld het hoofd te bieden. Er wordt een noodziekenhuis ingericht. Daarvoor zijn aangewezen vier schoolgebouwen van de St. Willibrordusstichting te weten de bewaarschool en het complex aan de Lange Singelstraat, de St. Aloysius- en de St. Jansschool. Totale capaciteit 198 bedden. De directrice van het St. Jacobs Gasthuis, Mej. M. Kros, wordt tevens directrice van het noodziekenhuis. De hoofdleiding berust bij dokter A.H. de Bruyn, directeur van het Gemeente Ziekenhuis. De Huishoud- en Industrieschool zijn ingericht als militair ziekenhuis.4 In de loop van augustus 1939 zijn de spanningen reden voor de regering om het Nederlandse leger te mobiliseren. De regering roept per de 29e de dienst-plichtigen van de lichtingen 1924 tot en met 1939 onder de wapenen. Voor de Schiedamse artsen heeft dit besluit ingrijpende consequenties. Opgeroepen worden de artsen Van Buren (jongste van het gezelschap, reserve-eerste luitenant), Van der Griend (res.-kapitein), Groenewegen (res.-majoor), Meijer (res. off. gezondheid le klasse), Nijenhuis (res. off. v. gez.le klasse), Ormel (res.-kapitein) en Ris (res. off. v. gez. le klasse). Zeven van de zestien dokters gemobiliseerd! Dat geeft de nodige problemen. Naast het feit dat de "thuisblijvers" moeten zorgen het gewone werk te laten doorgaan, wordt ook verwacht dat zij zich inzetten bij trainingen bedoeld om bij een eventuele vijandelijke aanval de luchtbeschermingsdienst en het Rode Kruis paraat te hebben. Daartoe moet worden getraind. Allerlei oefeningen zoals die van de Luchtbescherming Vak D Gorzenkwartier in april 1940. Daarbij is dokter De Ridder leider van de EHBO post in het Spaarbankgebouw Groenelaan. Eén voorbeeld uit velen. 5 Al 63 Vliegtuig aan boord H.M. De Ruyter. (Foto: Col lectie S.J. Rosman.) Scyedam jrg. 36 nr. 2

Scyedam | 2010 | | pagina 27