met al wordt door de mobilisatie en de extra inspanningen voor de civiele verdediging de "gewone" gang van zaken ernstig verstoord. Spreekuren van de afwezige artsen moeten worden waargenomen en de bezetting van de zondagsdiensten is sterk aangetast. De druk wordt enigszins verlicht door het enige tijd kunnen inschakelen van enkele vervangers. De arts K. Bolle vervangt dokter Meijer, S. van Griethuysen vervangt Nijenhuis en D. Ris Sr neemt waar voor J. Ris Jr. Dokter Ormel ontvangt het Kruis van Verdienste voor moedig en beleidvol optreden aan het 'Zuidfront'. De in de in 2008 uitgebrachte Duitse film Als Arzt im Fronteinsatz 1939-19436 vertoont in het begin enkele beelden van de oorlogshandelingen in de opmars van het Duitse leger vanuit Limburg naar Rotterdam en de strijd om de bruggen op deze route. Het zijn beelden van de Duitse inval door Legergroep B die onder leiding staat van Generaal Von Bock. Zij moesten de Nederlandse troepen uitschakelen en onder andere de bruggen bij de Moerdijk en bij Dordrecht/Zwijndrecht veroveren en beveiligen. De stafarts Karl Trautman van de meetrekkende geneeskundige eenheid is niet alleen medicus, maar ook cameraman. Dordrecht is in dit strijdverloop de stad die midden in de strijd om de bruggen op de route naar Rotterdam ligt. De troepensterkte van het Nederlandse leger in het Kantonnement Dordrecht bedraagt bijna 1500 man. De zuidelijke militaire medische voorzieningen zijn gevestigd in Dordrecht. Hetziekenverblijf van het kantonnement bevindt zich aan de Vriesestraat. De complete leiding van deze voorzieningen berust bij de Schiedamse huisarts, kapitein dokter H.J. Ormel, reserve officier van gezondheid 1 e klas. Hij is tevens kantonnementsarts. De totale bezetting van de staf telt twaalf personen, De totale bezetting van de staf telt twaalf personen, onder wie twee artsen. Het aantal beschikbare bedden bedraagt 670, medicijnen en verbandmateriaal zijn in voldoende mate aanwezig, militaire auto's voor gewondenvervoer niet. De snelle opmars van het Duitse leger en het grote aantal slachtoffers zijn een groot probleem voor dokter Ormel en zijn mensen. Hij kampt met personeelstekort en heeft geen militaire ziekenauto's beschikbaar. Als noodvoorziening wordt niet-militair materieel ingezet na te zijn voorzien van witte vlakken met een rood kruis. Ziekenhuispersoneel en leden van de Kruis van Verdienste. EHBO worden ingeschakeld. Er melden zich artsen en ook burgervrijwilligers voor de gewonden verzorging. Al met al krijgen zij de zieken en gewondenverzorging redelijk goed voor elkaar. Doordat een hospitaal onder vijandelijk vuur komt te liggen wordt de situatie op een gegeven moment zo nijpend, dat er geëvacueerd moet worden. Veel gewonden worden naar een veiliger onderkomen gebracht. Als blijk van waardering voor zijn moedig optreden ontvangt dokter Ormel later het Kruis van Verdienste. Dit kruis kan worden toegekend aan Nederlanders die zich "in verband met vijandelijke actie door moedig en beleidvol optreden hebben onderscheidenEen Nederlandse onderscheiding ingesteld door de Nederlandse Regering in Londen bij Koninklijk Besluit van 20 februari 1941. Dokter Ormel ontvangt dit ereteken op 26 juli 1948 uit handen van Prins Bernhard.7 64 Scyedam jrg. 36 nr. 2

Scyedam | 2010 | | pagina 28