JAW 9 NOVEFiBER een bekende een persoonsbewijs met een Duits stempel te leen. Het stempel werd nagemaakt en daarmee werden vervalste persoonsbewijzen van een stempel voorzien. Donkervoort: Voor mij was er nu een spannende tijd aangebroken, want ik moest van mijn vader de persoonsbewijzen die vervalst waren, zo snel mogelijk naar het huis van Rietveld brengenIk heb deze koeriersdienst, in korte broekom nogjongerte lijken, midden in de winterdag nog wat keren moeten herhalen. Tweemaal met een pakje naar het huis van dokter Groenewegen in de Burgemeester Knappertlaan en tweemaal naar Tinus Trouwborst die ook in het westen van Schiedam woonde.. Ik heb in totaal zo 'n honderdvijftig vervalste persoonsbewijzen bij de bovengenoemde heren gebracht". 11 Hongerwinter De Nederlandse regering in Londen roept in september 1944 op tot een algemene spoorwegstaking. Het doel ervan is de Duitse troepentransporten in Nederland te belemmeren. Als represaillemaatregel verbiedt de Duitse bezetter voedsel- transporten naar het westen van het land. In november 1944 wordt vervoer over water weer toegestaan; toch bleef er een groot voedseltekort. Op het dieptepunt van de Hongerwinter is maar 400-800 calorieën per dag beschikbaar; minder dan een kwart van het noodzakelijke voor een volwassene. De winter valt in 1944 vroeg in en is ook streng. Te weinig eten en geen mogelijkheden voor een goede lichaamsverzorging doen een zware aanslag op de volksgezondheid. De artsen en alle medewerkers in de gezondheidszorg zetten alle zeilen bij, maar kunnen niet voorkomen dat er veel slachtoffers vallen. Op 5 mei 1945 is eindelijk de bevrijding daar. De Schiedammers in het algemeen, maar eveneens hun artsen, hebben een zware tijd achter de rug. De gevolgen blijven na de bevrijding nog enige tijd merkbaar. De ziekenhuizen liggen op Bevrijdingsdag vol en het noodziekenhuis aan de Lange <d AFD. KETHEL Jubileumtegel EHBO- Kethel. (Collectie Histori sche Vereniging Schiedam.) Singelstraat is alweer geruime tijd in gebruik. Het hulpkorps van het Rode Kruis heeft daar enkele weken later, op 29 mei 1945, de honderdste patiënt doen opnemen. De naweeën van de oorlog voor de volksgezondheid zijn er in mei 1945 volop en zullen zich nog heel lang doen gevoelen. De artsen zullen er op hun spreekuren nog veel mee te maken krijgen. 12 In 1940 waren de Schiedamse artsen van gedachte dat het welhaast ondenkbaar was dat zij allen de bevrijding zouden meemaken. Welhaast wonder boven wonder blijkt dat op 5 mei 1945 wel het geval te zijn! Literatuur B. van Bochove, S. Louis en H. Noordegraaf, Schaduwen over Schiedam. Gebeurtenissen en belevenissen tijdens de bezettingsjaren 1940-1945 (Schiedam 1995). B. van Bochove, S. Louis en H. Noordegraaf, Schaduwen over Schiedam. Nog meer verhalen en foto's uit de bezettingstijdII(Schiedam 1996). De Schiedammer, 29 meil945. H. Noordergraaf, 'Mevrouw Koeten-Ooms, Het eerste vrouwelijke gemeenteraadslid van Schiedam', Scyedam, Jaargang 22, nr. 3, mei 1997. 67 jKONINKUJKË] KETHEL |ned.verenigin€ SfWANO Scyedam jrg. 36 nr. 2

Scyedam | 2010 | | pagina 31