VAN DE REDACTIE De gist- en moutwijnindustrie lijken te behoren tot een ver verleden. Maar of je het wilt of niet, iedere dag weer worden wij er toch mee geconfronteerd: de gebouwen, de molens en de jenevermusea in Schiedam. Terecht dat het verleden levend wordt gehouden. Wie denkt alles te weten van het geestrijk vocht dat Schiedam al vele eeuwen produceert, moet zeker het artikel van Wim Snikkers lezen. In dit vervolgverhaal - waarvan in deze Scyedam het eerste deel - beschrijft hij gedetailleerd de ontwikkelingen en hoofdpersonages in de branders- en gedistilleerdindustrie. U zult vast de smaak (van jenever) te pakken krijgen. Over smaak valt niet te twisten, is een oud gezegde. De één gooit iets weg en de ander zal juist de waarde ervan inzien. Met de brokstukken in zijn handen had Ruud Poels nooit kunnen vermoeden dat daaruit een prachtig kunstwerk zou ontstaan. Beeldend verhaalt hij in Altaarrestanten en het kunstwerk 't Lam in de Grote Kerk hoe het Lams Gods tot stand kwam als een gesymboliseerde verrijzenis uit diezelfde brokstukken. Een kunstwerk van allure. De Beeldenstorm heeft toch nog vrucht gedragen. Of de Ontwikkeling van Schiedam ook in vruchtbare bodem is gevallen, kunt u in het tweede deel lezen van de stadsbeschrijving door Van Praag. Het artikel gaat verder in op de ups en downs van de industrie en de bevolkingsgroei. Diezelfde bevolkingsgroei speelde een belangrijke rol in de uitbreiding van het aantal artsen dat tussen 1930-1945 in Schiedam werkzaam was. Siem Rosman gaat naar aanleiding van een groepsfoto nader in op het wel en wee van de afgebeelde artsen tijdens het interbellum en de oorlogsjaren. Hij geeft daarmee tevens een stukje vergeten Schiedamse geschiedenis prijs. Het artikel is vooral opmerkelijk, omdat de artsen op de foto allen de oorlog overleefden. Ten slotte: Wat zou Scyedam zijn zonder Historie Actueell Wederom registreert Ruud Poels veranderingen - sommige ingrijpender dan andere - in Schiedams gebouwde erfgoed. Voor wie in deze vluchtige tijd de veranderingen in het straatbeeld niet meer kan bijhouden, een must. Veel leesplezier. Hf

Scyedam | 2010 | | pagina 3