en het beslag wordt in een ketel afgestookt. De Kamer van Koophandel van Schiedam meldde in haar verslagen de hoeveelheden gist die uit Rotterdam, Delfshaven - toen nog zelfstandig en in 1886 bij Rotterdam gevoegd - en Schiedam werden geëxporteerd. Alleen Engeland en België waren nog van belang. In 1881 werden nog 273.564 manden a 26 kg. naar Engeland uitgevoerd, daarna ieder jaar steeds minder. Naar België werd 1.200.500 kg. uitgevoerd in 1888. en in 1896: 2.331.471. Het omslagpunt kwam in 1896. Gewijzigde accijnswetgeving maakte het voor Belgische branders voordelig zelf gist te maken. Daarnaast moesten vanaf dat jaar in België invoerrechten worden betaald. De reactie van de NG&SF was dat zij in 1897 een bestaande gistfabriek in Brugge overnam. In de loop der tijd nam zij nog meer bedrijven van handelaren en fabrieken over. Aan het eind van de eeuw werd in Schiedam een Vereeniging van Gisthandelaren opgericht, waar soms niet alleen kleine branders uit Rotterdam en Delft bij aangesloten waren, maar ook vennootschappen. In 1894 had de Vereeniging van Gisthandelaren 24 leden, van wie 19 uit Schiedam. Een Vennootschap verpakte voor gezam enlijke rekening van de aangesloten branders de gist en verzond deze naar klanten in binnen- en buitenland. Eén van de oudste Vennootschappen, opgericht in 1860, was Vrij land van den Hoogen en Co. Aanvankelijk waren er 81 branders bij dit Vennootschap aangesloten, maar rond de eeuwwisseling was dit aantal geslonken tot onder de twintig. Een andere bekende Vennootschap was Walraven Beukers Co. De meeste leden van de Vereeniging waren branders die voor eigen rekening in gist handelden, of branders, zoals H.C. Jansen, die voor verschillende collega's als gistvennootschap optraden. Bij een 'Hollandse' branderij werkten drie man, bij een 'Franse' vier. Het loon maakte een relatief kleine deel van de totale kosten uit. Een meesterknecht verdiende twaalf 44 Aankomst van gist in Harwich. Traditioneel werd gist voor Engeland verpakt in manden van 26 kg. Voor alle andere markten werd gist in kistjes verpakt. (Gedenkboek NG&SF 1930) Scyedam jrg. 36 nr. 2

Scyedam | 2010 | | pagina 8