Blom had een overeenkomst met De Maas over de afname van gist. Ook A. de Koning bleef met de moutwijn zitten. Zoals veel van zijn collega's, zocht de Noordvestsingel werd hiervoor speciaal ingericht met een distilleerketel, betonnen grondbakken, een kuip en een bergplaats van drie maal tweehonderd hectoliter. Later is op hij een vaste afnemer van zijn moutwijn. Hij besprak dit met zijn zoon A.J. de Koning (1886-1959) en schreef vervolgens een brief naar Bols. Deze oude likeurstokerij uit Amsterdam is lang een klein bedrijf gebleven en pas laat jenever gaan maken. Het bedrijf expandeerde voor de Tweede Wereldoorlog zo-danig dat het in Nederland en in sommige landen het grootste marktaandeel in jenever verwierf. Bols ging in op het verzoek om te komen praten. Dit kon alleen op 1 november 1920. Hoewel De Koning dat vreemd vond, het was op een zondag, is hij toch gegaan. Een overeenkomst was snel gesloten en een nieuwe firma werd opgericht: NV Branderijen voorheen A. de Koning. Vanaf dat moment ging De Koning voor Bols, tegen vergoeding, zuivere moutwijnjenever maken. Het pand op verzoek vanuit Amsterdam de naam van het bedrijf gewijzigd in: NV Branderijen van de Erven Lucas Bols en A. de Koning. Gist en moutwijn buiten Schiedam Zoals uit het voorgaande blijkt, speelde de NG&SF een grote rol. Het streven van het bedrijf was om in Nederland de leidende rol op het gebied van gist (en in mindere mate in spiritus) te krijgen. In 1883 nam zij de fabricage van jenever in productie. (Merk: Van Marken, bekend in West- Afrika). Haar gistmerk was Koningsgist. Enkele distillateurs, merkwaardigerwijs niet uit Schiedam, experimenteerden met spiritusfabricage - en dus ook met gist - maar dat lukte niet goed. Gevolg was dat zij dikwijls met de jenevermerken en al door de 80 Scyedam jrg. 36 nr. 3 Vierkante beslagbakken, ingericht voor het machinaal beslaan van het beslag. Branderij A. de Ko ning, Noordvestsingel.

Scyedam | 2010 | | pagina 8