Q\ ERSTROOMING TE KETHEL IN j£ Hoog bezoek van ingenieurs van Delfland en de commissaris van Zuid-Holland komen na de dijkdoorbraak. Men zou een oude kolenaak voor het gat schuiven en dan laten zinken, hem te vullen met zand. Maar helaas, 't ging niet zo vlot als dat ze het dachten. De oude kolenaak kwam dwars in plaats van recht voor het gat. Het water kreeg steeds meer vrije toevoer om de polder en het dorp binnen te lopen. Drommen van mensen komen per wagen, per fiets of met het spoor naar de Kethel om de ramp in ogenschouw te nemen. Inmiddels heeft de Harreweg het begeven en staat nu ook de Zouteveensche Polder tegen Schipluiden aan onder water. Er ging echter geen koe verloren omdat de beesten nog op stal stonden. De boerenhoevens liggen nogal hoog, toch stond er een halve meter water in de huizen en op sommige plaatsen kwam het zelfs hoger. In een boerenwoning bij het Metselaarsbos (die) werd bewoond door de familie Van Leeuwen zag de kraakheldere boerin tot haar grote schrik een grote kikvors op haar pas geschuurde kachel zitten. Met een gil in haar stem zei ze tot haar man: kijk dat vieze beest eens, doe hem astublief de deur uit, het grote meer in, in plaats van uitgestrekte polder. Zo luidt het verhaal dat door de ouwetjes nog met smaak verteld wordt. Maar de Kethelaars sliepen niet rustig. Met man en macht toog men aan het werk. Als het Heemraadschap niet ingreep zou men het zelf wel doen. 's-Zondagsmorgens 25 april 1903 werd er een zinker gelegd van 40 bij 30 meter doch deze bleek te klein en een tweede werd er naast gelegd. Maar de waterstand in het gehele Westland, Den Haag, Delft, Schiedam was inmiddels zo laag geworden dat de scheepvaart er hinder van ondervond. Foto met daarop een beeld van de overstroming van 1903. In de achtergrond is de kerk van Kethel te zien. (Foto: collectie Gemeentearchief Schiedam). Scyedam jrg. 36 nr. 5 159

Scyedam | 2010 | | pagina 15