KETHEL, GEBOUWD OP VIER HEUVELS Het dorp Kethel en Spaland was oorspronkelijk een plattelandsgemeente gelegen tussen Vlaardingen, Schiedam, Overschie en Delft. Voor de omliggende polders met verspreid gelegen boerderijen was het dorp Kethel een voorzieningencentrum met kerk, pastorie, gemeentehuis, doktershuis, woningen en werkplaatsen van ambachtslieden en handelaren. Binnen het dorp lagen enkele kleine boerderijen. Zo was de situatie totdat in het midden van de twintigste eeuw de gemeente werd opgedeeld en het dorp met het grootste gedeelte van de polders werd toegevoegd aan Schiedam. Sindsdien is het grondgebied bebouwd met uitbreidingswijken, industrieterreinen en het dorp is inmiddels omringd door nieuwbouw. Ondanks deze geschiedenis van verandering Rikkert Wijk en vernieuwing is het historische karakter van de kern van het dorp bewaard gebleven. Nieuwe wegen en winkelcentra werden langs en naast het dorp gelegd en de oude kern werd ongemoeid gelaten. Direct ten noorden van het dorp bleef 7 hectare polderland (Kethelpark) bewaard en ook werden de oude verbindingswegen naar het poldergebied van Midden-Delfland (Kerkweg en Harreweg) intact gelaten. Als je door het dorp loopt, valt direct op dat de dorpskerk is gebouwd op een heuvel. Kijkje verder dan zie je dat er nog een paar erven zijn die duidelijk hoger liggen dan de omgeving, zoals het erf tussen Dorpsstraat en Kerklaan en het erf in de bocht van de Schiedamseweg. Hoe komen die hoge plekken daar, hoe oud Kerkhemel met kerk vanuit het oosten. Wat direct opvalt, is dat de dorpskerk op een heuvel is ge bouwd. (Foto: Rikkert Wijk) Scyedam jrg. 36 nr. 5 161

Scyedam | 2010 | | pagina 17