op, namelijk dat van rietveen, afgewisseld met dunne kleilaagjes (lijn 2 op afb 2). Door de gegevens van de 14 boringen met elkaar in verband te brengen kan een doorsnede van de ondergrond onder de beide hoge erven worden getekend (afb. 5a en 6 b) Hieruit blijkt dat klei en zandlaag onder de kerkheuvel en de tuin delen van een dichtgeslibde kreek uit de Romeinse tijd zijn. De laag onder de kerkheuvel en onder de tuin zijn bijna twee maal zo dik als onder de Dorpsstraat, waaruit kan worden opgemaakt dat de beide heuvels een natuurlijke oorsprong hebben. Nog voor dat er sprake was van wegen, werden vanaf de twaalfde eeuw de hoogste delen van de kreekrug verder opgehoogd en gebruikt voor bewoning. Op één van deze verhogingen werd een kapel gebouwd, wellicht eerst een van hout, die in de dertiende eeuw werd vervangen door een kerk opgetrokken in baksteen Het dorp ligt als een spin in een web van wegen in vijf richtingen, maar een deel van deze wegen heeft in de kern van het dorp een slingerend verloop. Dit kan worden verklaard door de verhoogde erven, die de oorsprong van het dorp zijn. Nadat de gebieden rondom Kethel verder werden ontgonnen en bewoond, zijn wegen een belangrijkere rol zijn gaan spelen als verbinding met het omringende gebied. Deze wegen zijn aangelegd tussen de al bewoonde hogere delen van het dorp. Uit het slingerende verloop van sommige van de wegen rond de opgehoogde erven valt af te leiden dat de wegen er zijn gekomen nadat deze hoge erven Scyedam jrg. 36 nr. 5

Scyedam | 2010 | | pagina 21