OUDE GRENSPALEN OP KETHELS GRONDGEBIED Werkgroep Kethel De werkgroep Kethel is geïnteresseerd in de grenspalen in Kethel zoals al beschreven in diverse artikelen uit de bronvermeldingen. Met name de in de volksmond genoemde grenspaal de "Bontepaal" maakt ons nieuwsgierig Waar komt de naam vandaan en wat was de functie ervan? In de archieven staat weinig tot niets beschreven over de Bontepaal en over grenspalen rondom Kethel. Een aantal leden van werkgroep Kethel heeft 'veldwerk' verricht. Ze zijn op zoek gegaan naar de twee grenspalen van Kethel. Een stukje geschiedenis over grensmarkerin- gen: ergens in de ontwikkeling van de menselijke beschaving moet men begonnen zijn om de grenzen van het eigen territorium aan te geven met stenen of palen. In Nederland zien we behalve grenspalen langs de landsgrenzen ook in het binnenland nog veel grensstenen die allerlei soorten grenzen aangeven. Provincie- en gemeentegrenzen, maar ook begrenzing van waterschappen en landgoederen kenden vaak hun eigen grenspalen. Wikipedia omschrijft het als volgt: een grenspaal is een paal die de grens van een gebied (land, provincie, gemeente of eigendom) aangeeft. Dit gebeurt ook door middel van stenen, men spreekt dan van een grenssteen. Grenspalen worden geplaatst op het punt waar de grens een knik maakt. Van oudsher is vanuit een grenspaal de volgende grenspaal De Rozenwoning, 2009 al te zien, hoewel dat tegenwoordig niet altijd meer het geval is. Omdat Kethel geen stad was maar een ambacht, kende het geen poorten, dus markeerden banpalen de grenzen van het rechtsgebied of de 'rechtsban' van het ambacht. Op oude overzichtskaarten vinden wij vaak de vermelding GP (grenspaal) o.a. bij boerenhofstede Vijverschie op de Schieweg. Op een vergelijkbare oude kaart staat nabij de Harreweg het woord 'Bontepaal' aangegeven. Het bovenstaande roept de volgende vragen bij ons op: werd de "Bontepaal" zo genoemd vanwege zijn bonte beschildering zoals vermeld in het tijdschrift 'Ach lieve tijd Wat is de relatie tussen de "Bontepaal" en de buitenplaats "De Bonte Pael" die J. Verheul Dzn. vermeldt in zijn boek, refererend aan de kaart van Delfland van 1712? Scyedam jrg. 36 nr. 5 171 (Foto: werkgroep Kethel)

Scyedam | 2010 | | pagina 27